Wörthersee 2015: Wariacje Golfa GTI, czyli kto da więcej

W tej walce rozchodzi się głównie o moc silnika, więcej nasze zestawienie rozpoczynamy od najsłabszego, co nie znaczy słabego Golfa Varianta Biturbo Edition z dieslem pod maską. Pojawi się też Golf GTI Clubsport, który oficjalnie wejdzie do produkcji. A więc, kto da więcej?

Wörthersee Koncepty Golfa
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 89 390 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Volkswagen Golf Variant Biturbo Edition

To niestety jedyna sztuka, jaka powstała specjalnie na zlot fanów w Wörthersee. Auto pomalowano lakierem Alor Blue z czarnymi pasami, a kolorystyka odbija się też we wnętrzu. Silnik pochodzi to najmocniejsza jednostka diesla pochodząca z Passata, czyli 2-litrowe TDI o mocy 240 KM i 500 Nm. Zestaw połączono dwusprzęgłową skrzynią DSG, a moc "rozchodzi" się po wszystkich czterech kołach. Szkoda, że nie ma wzmianki o wersji produkcyjnej, choć auto tak naprawdę jest gotowe do wyjazdu na drogi.

Wörthersee Koncepty Golfa

Volkswagen Golf GTI Clubsport

Najpierw myślano, że będzie to tylko samochód pokazowy, lecz później okazało się, że Golf GTI Clubsport dostał zielone światło i pokaże się na ulicach. Będzie to najmocniejsza wersja Golfa GTI w ofercie. Silnik 2.0 TSI osiągu tu 265 KM, a funkcja overboost podniesie moment obrotowy o dodatkowe 10%. Auto będzie wyposażone w elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego XDS, 18-calowe felgi i 6-biegową skrzynię manualną. Golf GTI Clubsport setkę rozprawia w 6,4 s, a prędkość maksymalną ograniczono do 250 km/h. Na razie nie podano oficjalnej daty wprowadzenia go do produkcji seryjnej.

Wörthersee Koncepty Golfa

Volkswagen Golf GTI Dark Shine

Auto stworzono na bazie seryjnego Golfa GTI Performance wspólnie z Sitech Sitztechnik. Auto wyróżnia się szarym lakierem Daytona Grey z żółtymi pasami, a także jaskrawymi akcentami we wnętrzu. W bagażniku umieszczono system audio o mocy 2500 watt i trzy subwoofery. Wszystko sterowane za pomocą tabletu. Jego silnik 2.0 TSI zamiast seryjnych 230 KM, dzięki zmianie oprogramowania silnika, nowej chłodnicy i karbonowemu wlotowi powietrza ma teraz 395 KM i 487 Nm.

Wörthersee Koncepty Golfa

Volkswagen Golf R400 ABT

Pokazywaliśmy już ten samochód przy okazji najbardziej odjechanych wersji Golfa. Jaskrawozielonego hatchbacka stworzono na bazie Golfa R, ale dodano mu skromne 100 KM i tyle samo niutonometrów. Do tego obniżone zawieszenie i 20-calowe felgi i mamy prosty przepis na najbardziej popisowego Golfa w okolicy.

Wörthersee Koncepty Golfa

Oettinger Volkswagen Golf R500

Najmocniejszy Golf w naszym zestawieniu pochodzi od Oettingera, niemieckiej firmy tuningowej, obsługującej samochody grupy VAG. To także najagresywniejsze auto, pokazane na zlocie Wörthersee. Ten samochód wyróżnia się nie tylko agresywną stylistyką, mocno poszerzonym i obniżonym nadwoziem, ale też silnikiem. Otóż tutaj zawitał silnik z Audi RS3 i TT RS, czyli 2,5-litrowy 5-cylindrowiec o mocy aż 518 KM. Taka moc była możliwa m.in. dzięki zmienionej elektronice, poprzez dodanie nowego układu chłodniczego i wydechowego. Gdyby tego było mało, firma twierdzi, że pracuje nad mocniejszymi wariantami o mocy 600, 650, a nawet 750 KM. Co ciekawe, to nie jest tylko popis firmy Oettinger. Auto można kupić, ceny startują od 150 tys. euro.

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA