REKLAMA

Wraca temat zmian w przepisach dot. pierwszeństwa pieszych

Od 1 lipca 2020 roku obowiązywać miały nowe przepisy, których projekt został jednak zamrożony i odesłany do dalszych prac. Teraz sprawa powraca. Dziś zajmie się nią rząd.

Pieszy na pasach Shutterstock
Pieszy na pasach

Rząd powraca do zmian w przepisach ruchu drogowego. O co dokładnie chodzi? W dużym skrócie mówiąc, te zapowiadane wcześniej na 1 lipca 2020 roku zmiany w przepisach ruchu drogowego, między innymi wprowadzić miały pierwszeństwo dla pieszych przed ich wejściem na pasy, ale także obniżyć dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym w godzinach nocnych, czy też wprowadzić karę utraty uprawnień za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza obszarem zabudowanym.

Głosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

REKLAMA

Dzisiaj projektem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zajmie się rząd. Wcześniejsza forma planowanych zmian budziła wiele kontrowersji, szczególnie w zakresie pierwszeństwa udzielanego pieszym. Dlatego też, jak informowaliśmy już w lipcu, ustawa utknęła w Stałym Komitecie Rady Ministrów. Oznacza to, że nie tyle nie została ona jeszcze wówczas przegłosowana przez Sejm, co nawet nie trafiła do pierwszego czytania.

Teraz okazuje się, że obecny projekt ustawy, która ma zwiększyć zakres ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych, "rozwiązuje problem braku jednoznaczności obecnych przepisów, spowodowanym ich dotychczasową lokalizacją w różnych aktach prawnych". Ma to pozwolić wyeliminować zastrzeżenia w kwestii pierwszeństwa pieszych. Ale jaki ostateczny kształt przyjmie nowelizacja, dowiemy się dopiero niebawem.

Kiedy to już nastąpi – a termin jest bliżej nieokreślony – pozostanie jeszcze przejście przez wszystkie głosowania. Następnie konieczny będzie podpis prezydenta, a później publikacja w Dzienniku Ustaw. Po tym przyjdzie jeszcze 14 dni oczekiwania i dopiero wtedy przepisy wejdą w życie. O ile ustawodawca nie zdecyduje się na przedłużenie okresu przejściowego, a to jest bardzo prawdopodobne – tak istotne zmiany, wpływające na bezpieczeństwo, wymagają bowiem wcześniejszej kampanii informacyjnej.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Przypomnijmy na koniec, że trzy najważniejsze zmiany, jakie miały wejść w lipcu 2020 roku w życie, to:

  • pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy,

  • ograniczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanych do 50 km/h również w nocy (obecnie w godzinach 23.00 a 5.00 można jechać 60 km/h, o ile znaki nie wskazują inaczej),

  • możliwość zatrzymania prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym (obecnie ten przepis dotyczy terenu zabudowanego).

Więcej szczegółów publikujemy w artykule, w którym już w lutym pisaliśmy o planowanych na 1 lipca 2020 roku zmianach w przepisach ruchu drogowego.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA