Wszystkie autostrady płatne do 2018!

Nie mamy dobrych wieści - od 2018 roku w Polsce nie będzie już darmowych autostrad. A do tego do łask powrócą bramki.

Autostrada

Najnowsze informacje podał jako pierwszy Dziennik Gazeta Prawna. DGP twierdzi, że te odcinki autostrad, które dziś są darmowe w latach 2018-2024 będą objęte opłatami. Dziś za darmo jeździmy w następujących miejscach:

  • A4 z Krakowa do granicy z Ukrainą
  • A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą
  • A1 między Strykowem a Toruniem

Dziennikarzom z DGP udało się także dowiedzieć ile zapłacimy za przejazd na autostradach, które dziś są darmowe. Mowa jest stawkach rzędu 10-20 gr za km. Czyli w najdroższym wariancie przejazd A4 z Krakowa do Korczowej (ok. 260 km) będzie kosztował blisko 52 zł.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad mówi że ilość odcinków, które zostaną objęte opłatami jest uzależniona od tego, jak szybko będą do użytku oddawane nowe drogi. Na razie wiadomo, iż w przyszłym roku nie powinno pojawić się dodatkowych płatnych odcinków.

Największy problem dla kierowców to brak ujednoliconego systemu poboru opłat. Na autostradzie A4 (zarządzanej przez Stalexport), A1 (GTC) i A2 (Autostrada Wielkopolska) są trzy odrębne systemy płatności. Do skarbu państwa wpływają opłaty z 261-kilometrowych odcinków poprzez firmę Kapsch oraz systemy viaToll i viaAuto.

Idealnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie winiet. To jednak nie jest możliwe w ciągu najbliższych lat. Nadal będziemy zmuszeni korzystać z bramek, bo tego wymaga prawo. A dodatkowo zarządzający mogą dobrowolnie regulować wysokość opłat za przejazd i mają wolną rękę w kwestii poboru opłat. Umowy z koncesjonariuszami obowiązują do... 2037 roku! W tym całym zamieszaniu nadal poszkodowany jest jeden i ten sam – polski kierowca.  

REKLAMA