REKLAMA

Wydłużona ważność uprawnień - duże ułatwienie dla kierowców

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że weszła w życie nowelizacja ustawy, która pozwala przedłużyć ważność wielu dokumentów i uprawnień, w tym prawa jazdy.

| Data aktualizacji: 2020-04-22
Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Aktualizacja 22.04:

REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że z dniem 18 kwietnia 2020 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o "zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych" oraz niektórych innych ustaw, w której zostały przyjęte rozwiązania, polegające na przedłużeniu ważności m.in. prawa jazdy, w tym zagranicznego, czy też innych uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Poniżej podajemy wszystkie uprawnienia i dokumenty, które ulegają przedłużeniu oraz zasady ich przedłużenia.

Aktualizacja 16.04:

Podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że w przypadku wydłużenia uprawnień do kierowania pojazdami nie widzi zagrożenia. Przyznał jednocześnie, że chodzi o trudny dylemat między zatrzymaniem części ruchu samochodowego i schłodzeniem gospodarki a umożliwieniem kierowcom zawodowym dalszej pracy.

Na pytanie, czy automatyczne wydłużenie uprawnień nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa drogowego minister odparł, że przecież termin wygaśnięcia uprawnień nie oznacza, że kierowca nagle zacznie stwarzać zagrożenie na drodze.

Uprawnienia będą przedłużane automatycznie nie tylko kierowcom, ale także m.in. maszynistom i tym, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo w sektorze kolejowym.

A teraz wróćmy do treści artykułu, z której wynika, jak wyglądać ma automatyczne przedłużanie uprawnień i kto na tym skorzysta.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozwiązania, polegające na przedłużeniu ważności wielu dokumentów.

Wśród dokumentów i uprawnień, które ulegną automatycznemu przedłużeniu na okres stanu epidemii i 60 dni po nim, wymienić trzeba:

  • prawa jazdy (w tym zagranicznego prawa jazdy)
  • pozwolenia na kierowanie tramwajem
  • zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne
  • świadectwa kierowcy
  • legitymacji instruktora nauki jazdy
  • legitymacji egzaminatora
  • zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy)
  • uprawnień do kierowania pojazdami
  • wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Na jaki okres ważność uprawnień będzie przedłużona?

Wszystkie wyżej wymienione dokumenty, uprawnienia i szkolenia pozostaną ważne i będą ważne także w okresie 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Co potem? Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w ciągu 60 dni trzeba będzie wszystkie zaległe badania i szkolenia wykonać lub odnowić, a terminy ważności dokumentów przedłużyć.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

Co więcej, zgodnie z propozycją zmiany w powyższej ustawie, zawieszone będzie również wykonywanie szkoleń okresowych w transporcie drogowym.

Kiedy nowelizacja wejdzie w życie? Obecnie projekt nowelizacji jest przedmiotem obrad sejmowych.

REKLAMA

REKLAMA

Ułatwienia w badaniach kierowców zawodowych

Dodatkowo, zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zostały wprowadzone także ułatwienia w badaniach okresowych dla kierowców zawodowych.

W okresie stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z art. 1 pkt 11 ustawy, zawieszone zostały obowiązki wynikające z przepisów art. 39j i 39k ustawy o transporcie drogowym.

Zobacz także:

Oznacza to, że kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie są zobowiązani do przechodzenia i dostarczania okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy.

Po odwołaniu staniu epidemii kierowcy będą musieli natomiast odbyć te badania w terminie 60 dni od daty odwołania stanu epidemii.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA