REKLAMA

Wyjątkowa Toyota 2000GT LHD na sprzedaż

Na portalu aukcyjnym Bring A Trailer pojawiła się Toyota 2000GT z kierownicą po lewej stronie. Jeden z 62 powstałych egzemplarzy.

Toyota 2000GT LHD Materiały prasowe
Toyota 2000GT LHD, fot. Toyota
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Wyjątkowy egzemplarz Toyoty 2000GT, jeden z zaledwie 62 wyprodukowanych z kierownicą po lewej stronie, trafił niedawno na aukcję. Obserwowało ją niemal 2500 osób, ale cena 550 tys. dolarów okazała się poniżej minimalnej. Obecnie samochód jest przedmiotem tajnej negocjacji między potencjalnym kupcem, a obecnym właścicielem.

Ta niewielka partia klasycznych japońskich supersamochodów, rozsławionych przez Jamesa Bonda, została wyprodukowana dla amerykańskich klientów. Samochód, który pojawił się na portalu aukcyjnym Bring A Trailer, wygląda przepięknie. Miejmy nadzieję, że zapowiadany następca Toyoty Supry będzie choć w części tak niesamowitym projektem.

REKLAMA

REKLAMA

Toyota 2000GT LHD Materiały prasowe
Toyota 2000GT LHD, fot. Toyota

Toyota 2000GT - historia

Licytowany egzemplarz 2000GT nosi numer seryjny MF10-10100. Pierwotnie kupił go austriacki imigrant i pasjonat sportów motorowych, Otto Lindon. Był on najdłużej żyjącym zawodnikiem, który wziął udział w pierwszym wyścigu drogowym w Ameryce po drugiej wojnie światowej – na Watkins Glen.

Lindon posiadał ten wyjątkowy samochód przez ponad 30 lat, po czym sprzedał go, zbliżając się do osiemdziesiątki. Przez ostatnie dwie dekady samochód krążył między różnymi prestiżowymi kolekcjami i teraz ma szansę trafić do kolejnej. Tak się składa, że zbiegło się to niemal ze śmiercią jego pierwszego właściciela – Otto Lindon zmarł w czerwcu tego roku w wieku 100 lat.

W 2006 roku 2000GT Otto Lindona przeszedł częściową renowację, wykonaną przez firmę Main Line Exotics, która specjalizuje się w tym modelu. Poprzedni właściciel, który zainwestował 29 tys. dolarów w jego konserwację, wystartował nim w rajdzie klasycznych samochodów Copperstate 1000. Obecnie samochód należy do dealera American Motors Custom and Classics w Kalifornii.

REKLAMA

Toyota 2000GT LHD Materiały prasowe
Toyota 2000GT LHD, fot. Toyota

Japoński supersamochód

Toyota 2000GT była pierwszym japońskim supersamochodem. Przy projektowaniu sportowego coupe Toyota współpracowała z Yamahą. Auto powstało pod koniec lat 60. i udowodniło, że Japończycy potrafią stworzyć rasowy samochód sportowy, który może konkurować z tradycyjnymi europejskimi markami.

2000GT zmienił sposób postrzegania japońskiej motoryzacji na świecie, szczególnie odkąd stał się samochodem Jamesa Bonda w filmie „Żyje się tylko dwa razy”. Mimo to Toyota sprzedała ledwie 351 egzemplarzy produkowanych od 1967 do 1970 roku. Większość z nich miała kierownicę po prawej stronie, ze względu na obowiązujący w Japonii ruch lewostronny. Jednak na zamówienie amerykańskich klientów powstały 62 samochody w dostosowanej do tego rynku specyfikacji i z miejscem kierowcy po lewej stronie.

REKLAMA

REKLAMA

Toyota 2000GT LHD Materiały prasowe
Toyota 2000GT LHD, fot. Toyota

Arcydzieło z Japonii

Licytowany samochód pochodzi z 1967 roku. Jest wykończony lakierem Solar Red – takim samym, z jakim opuścił fabrykę. Ręcznie wykonany grand tourer otrzymał 6-cylindrowy, rzędowy silnik o pojemności 2 litrów oraz 5-stopniową ręczną skrzynię biegów i mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu.

2000GT ma niezależne zawieszenie, dyski hamulcowe Sumitomo/Dunlop i magnezowe obręcze kół. We wnętrzu deska rozdzielcza została wykonana z drzewa różanego przez dział fortepianów Yamahy. Na konsoli centralnej znalazło się fabrycznie montowane radio.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA