Wyjątkowy Aston Martin DB6 Shooting Brake na sprzedaż

Aston Martin DB6 sam w sobie jest rarytasem, ale wersja Shooting Brake to okaz rzadszy niż przysłowiowy "biały kruk". Teraz jeden z kilkunastu powstałych egzemplarzy trafia na sprzedaż.

Na początek przypomnijmy krótko historię powstania odmiany Shooting Brake. Legenda głosi, że prezes Astona Martina - David Brown - na jednym ze spotkań zarządu wskazał na swojego psa i poprosił, aby inżynierowie zbudowali samochód, który przewiózłby jego pupila w komfortowych warunkach. Podobno tak powstał DB6 Shooting Brake.

REKLAMA

Druga historia jest bardziej przyziemna. Aston Martin zlecił budowę auta w nietypowym nadwoziu firmie Harold Radford, zajmującej się budową karoserii. Tak powstały 3 lub 7 sztuk tego auta (dokładna liczba nie jest znana, bowiem takie nadwozia produkowały też inne firmy, np. HLM Panelcraft). W sumie powstało kilkanaście sztuk Shooting Brake'ów.

Pod maską DB6 Shooting Brake'a znalazł się skonstruowany przez polaka, Tadka Marka silnik o pojemności czterech litrów i sześciu cylindrach w rzędzie. W zasadzie jednostka ta była tak udana, że korzystano z niej jeszcze przez 13 lat. Silnik, w zależności od konfiguracji produkował od 282 do 325 KM.

Wystawiony na sprzedaż egzemplarz został zamówiony przez pewną rodzinę z Nowego Jorku i auto było w jej posiadaniu przez prawie 50 lat. W latach 90. gruntownie odnowione, teraz trafia na sprzedaż w niemal fabrycznym stanie. Szacowana cena to 550-650 tys. dolarów.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA