Wyjazd na święta - najbardziej zakorkowane drogi w Polsce

Które drogi w Polsce są najbardziej zatłoczone w okresie świątecznym? Eksperci Yanosika znają na to odpowiedź.

Zimowa jazda w korku Shutterstock
Zimowa jazda w korku, fot. Shutterstock

Eksperci systemu Yanosik, korzystając z danych dotyczących rzeczywistego ruchu na drogach w okresie świąteczno-noworocznym, opublikowali raport dotyczący ruchu z największych miast uniwersyteckich w Polsce.

Wyznaczone zostały trasy, którymi użytkownicy aplikacji najczęściej poruszali się przed świętami Bożego Narodzenia. Na tej podstawie wyprowadzone zostały prognozy na bieżący rok. Które trasy mogą być najbardziej zatłoczone? Jakie drogi są najczęściej wybierane przez zmotoryzowanych? Który dzień przed świętami w przejazdach międzymiastowych może być dla kierowców najtrudniejszy?

Wiadomo, że tuż przed świętami ruch na drogach łączących największe miasta w Polsce znacznie wzrasta. W tym okresie kierowcy podróżują do rodzin, ale często muszą uzbroić się w cierpliwość, bo ruch poważnie rośnie. Aby przygotować się na tegoroczne wyjazdy, warto sprawdzić, jakie trasy są najczęściej wybierane przez kierowców podczas przedświątecznych podróży do bliskich.

Zobacz także: najmniej i najbardziej awaryjne auta w Polsce

– Dzięki dużej aktywności naszych użytkowników mamy możliwość gromadzenia zanonimizowanych danych, z których może płynąć wiele ciekawych wniosków związanych z aktualną sytuacją na polskich drogach. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się trasom najczęściej wybieranym przez kierowców z największych miast w Polsce, którzy zmierzają na święta do swoich najbliższych. W ten sposób ustaliliśmy trasy, które są najbardziej oblegane w okresie przedświątecznym – komentuje Magda Zglińska z Yanosika.

W analizie uwzględnione zostały największe miasta uniwersyteckie tj. Warszawa, Kraków, Poznań oraz Wrocław - to głównie z tych aglomeracji migracja mieszkańców na święta kształtuje się na wysokim poziomie. Badany okres obejmuje trzy dni przed świętami Bożego Narodzenia poprzedniego roku: 22.12, 23.12 oraz 24.12.2017.

Jak zatem może wyglądać sytuacja na polskich drogach przed tegorocznymi świętami?

Ruch przedświąteczny z Warszawy

Wyjazdy z Warszawy rozprzestrzeniają się na znaczną część Polski i obejmują one drogi prowadzące do miast tj. Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Rzeszów, Zamość, Lublin, Białystok czy Suwałki. Jednak największa częstotliwość przejazdów odnotowana została w promieniu ok. 150 km od stolicy Polski.

Częstym kierunkiem mieszkańców Warszawy jest także stosunkowo niedaleki Radom, Siedlce czy Płońsk. Co więcej, popularnymi trasami są także drogi prowadzące do granicy z Ukrainą oraz Białorusią. Dokładne trasy przedstawia poniższa mapa.

Najbardziej zatłoczone drogi w świętaMateriały prasowe
Warszawa - najbardziej zatłoczone drogi w święta, fot. Yanosik.pl

Ruch przedświąteczny z Poznania

Ruch drogowy z Poznania koncentruje się głównie w zachodniej i centralnej części Polski. Najwięcej przejazdów odnotowano w promieniu ok. 150 km od stolicy Wielkopolski. Bardzo popularnymi miejscami docelowymi wśród użytkowników aplikacji są takie miasta jak: Gniezno, Września, Leszno, Piła czy Konin.

Liczne trasy prowadzą również do Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Szczecina, Wrocławia, Łodzi, Włocławka, Torunia, Bydgoszczy czy Szczecinka. Na liście wyjazdowej z Poznania znalazły się także bardziej odległe miejscowości tj. Warszawa, Koszalin czy Kołobrzeg. Szczegóły przedstawia poniższa mapa.

Najbardziej zatłoczone drogi w świętaMateriały prasowe
Poznań - najbardziej zatłoczone drogi w święta, fot. Yanosik.pl

Ruch przedświąteczny z Wrocławia

Przejazdy świąteczne z Wrocławia skupiają się w głównej mierze w południowo-zachodniej części Polski. Największy ruch gromadzi się w okolicznych gminach oddalonych o ok. 100 km od stolicy Dolnego Śląska. W obrębie tego obszaru znalazły się miasta tj. Legnica, Lubin, Opole, Kłodzko oraz Nysa.

Zauważalny jest także ruch do miast z pobliskich województw: Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania, Częstochowy, Gliwic oraz Krakowa. Wiele przejazdów w okresie przedświątecznym kieruje się w stronę Warszawy. Szczegółowe trasy przedstawia mapa poniżej.

Najbardziej zatłoczone drogi w świętaMateriały prasowe
Wrocław - najbardziej zatłoczone drogi w święta, fot. Yanosik.pl

Zobacz także: surowe kary za cofanie liczników - kiedy?

Ruch przedświąteczny z Krakowa

Podobnie jak we Wrocławiu, mieszkańcy Krakowa najczęściej podróżują w obrębie gmin położonych w stosunkowo bliskim sąsiedztwie miasta wojewódzkiego Małopolski. Z większych ośrodków miejskich w promieniu ok. 100 km od Krakowa wyróżniają się: Tarnów, Dąbrowa Górnicza, Jędrzejów oraz miejscowości górskie: Zakopane i Nowy Sącz.

Dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Krakowa cieszą się drogi prowadzące do miast tj. Wrocław, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Łódź, Warszawa, Radom, Kielce, Sandomierz. Liczne przejazdy odnotowano także w stronę południowego wschodu, w szczególności do Rzeszowa i Sanoka. Wiele tras prowadzi również do granic Polski z Czechami, Słowacją oraz Ukrainą.

Najbardziej zatłoczone drogi w świętaMateriały prasowe
Kraków - najbardziej zatłoczone drogi w święta, fot. Yanosik.pl

Które dni mogą być najgorsze dla kierowców?

– Wigilia w zeszłym roku przypadała w niedzielę, a największy ruch na święta odnotowaliśmy w piątek. Możemy więc przypuszczać, że również w tym roku tendencja będzie podobna, gdyż wieczór wigilijny przypada w poniedziałek. Kierowcy mogą zatem wyruszyć na święta tuż przed weekendem – komentuje ekspertka Yanosika.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

– Zwiększona aktywność wśród naszych użytkowników zauważalna była także w pierwszym dniu po świętach: 27 grudnia. Dlatego też tego dnia kierowcy powinni być przygotowani na zwiększony ruch na trasach łączących duże miasta w Polsce – dodaje.

Zobacz również:
REKLAMA