Wyniki Rajdu Walii: Tanak górą, Kajetanowicz z awariami

Zespół Toyoty z Ottem Tanakiem na czele, okazał się najszybszy na trudnych i wymagających oesach Rajdu Walii.

Rajd Walii 2019 Materiały prasowe
Rajd Walii 2019

Ott Tänak zdobył w Rajdzie Walii maksymalną liczbę punktów i powiększył przewagę nad głównymi rywalami na dwie rundy przed końcem sezonu WRC. Było to jego szóste zwycięstwo za kierownicą Toyoty Yaris WRC w tym sezonie.

REKLAMA

Rajd Walii – błoto i deszcz

Trudne, deszczowe warunki, odwołany jeden z niedzielnych odcinków specjalnych, trzy dni wyczerpującej rywalizacji na dystansie blisko 310 km – z niezwykle wymagającym Rajdem Walii najlepiej poradzili sobie tym razem kierowcy Toyoty.

Yarisy WRC znajdowały się na czele tabeli wyników od startu do mety. Najpierw prowadził Kris Meeke, a w piątkowe popołudnie pozycję lidera zajął Tänak i nie oddał jej do samego końca. W niedzielę Estończyk ponownie potwierdził, że jest w tym sezonie w najlepszej dyspozycji, wygrywając dodatkowo punktowany Power Stage.

- To niesamowite uczucie. Wiele osób stoi za tym sukcesem i zdobycie maksymalnej liczby punktów wynagradza trudy. Podczas Power Stage’u w pełni zaufałem Yarisowi. Wiedziałem, że muszę wykorzystać każdą okazję, bo w walce o tytuł każdy punkt ma znaczenie. Przed nami jeszcze dwie rundy i nic nie jest przesądzone, więc musimy pozostać skoncentrowani – skomentował Ott Tänak.

Estoński kierowca na dwa rajdy przed końcem sezonu ma aż 28 punktów przewagi w klasyfikacji generalnej kierowców nad drugim – Sebastienem Ogierem. Do zdobycia jest jednak wciąż 60 punktów - w Katalonii i Australii.

Jeśli Tanak nie roztrwoni swojej przewagi, przerwie sześcioletnią passę Sebastiena Ogiera i będzie pierwszym od 2003 roku mistrzem świata, który nie jest Francuzem i nie ma na imię Sebastien – wcześniej 9-krotnie mistrzem zostawał Sebastien Loeb.

- Ott wykonał perfekcyjną robotę. To jeden z najtrudniejszych rajdów, ale on kontrolował sytuację, będąc cały czas pod niesamowitą presją. Moje serce jeszcze się nie uspokoiło po szalonym Power Stage’u. Ott jest blisko mistrzostwa i zdaję sobie sprawę, że wcale nie będzie mu teraz łatwiej. Kris zdobył dla nas ważne punkty do klasyfikacji generalnej producentów. Pozostały nam dwa rajdy, więc wciąż musimy ciężko pracować – powiedział Tommi Mäkinen, szef zespołu Toyota Gazoo Racing WRT.

Zobacz także: Lamborghini Sian - szybki jak błyskawica

REKLAMA

REKLAMA

Rajd Walii 2019 Materiały prasowe
Rajd Walii 2019

Toyota bliżej liderów

Zwycięstwo Tänaka oraz czwarte miejsce Krisa Meeke’a oznacza, że Toyota wyniosła z tej rundy najwięcej punktów ze wszystkich producentów i ma realne szanse na obronę tytułu. Japońska ekipa zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej ze stratą ośmiu punktów do liderów.

- Prowadziłem w rajdzie, a zająłem czwarte miejsce, co jest nieco rozczarowujące, ale jestem zadowolony. Warunki były trudne, a my wiele nie straciliśmy. Brakowało nam nieco tempa w sobotę, lecz zdobyliśmy ważne punkty dla zespołu, więc to był dobry weekend – podkreślił Kris Meeke.

Kolejna runda sezonu, Rajd Katalonii, jest zaplanowana na 25-27 października. To wyjątkowa impreza w kalendarzu WRC, bo po pierwszym dniu na szutrze mechanicy mają 75 minut na przebudowanie aut do specyfikacji asfaltowej – na takiej nawierzchni ścigają się kierowcy w dwóch kolejnych dniach.

W Rajdzie Walii wystąpił również Kajetan Kajetanowicz, który walczy o mistrzostwo WRC2. Niestety jego Volkswagen Polo R5 miał w piątek i sobotę awarie, które wykluczyły go z walki o punktowane lokaty.

Obecnie Polak w klasyfikacji generalnej spadł z pierwszego na trzecie miejsce, ex aequo z Nikolayem Gryazinem. Kajetanowicz ma dziewięć punktów straty do obecnego lidera klasyfikacji i dwa punkty do drugiego. Wszystko jest więc jeszcze możliwe.

Zobacz także: nowy Land Rover Defender - powrót legendy!

REKLAMA

Toyota Yaris WRC Materiały prasowe
Toyota Yaris WRC

Wyniki Rajdu Walii:

 1. Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3h00m58.0s
 2. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +10.9s
 3. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (Citroën C3 WRC) +23.8s
 4. Kris Meeke/Seb Marshall (Toyota Yaris WRC) +35.6s
 5. Elfyn Evans/Scott Martin (Ford Fiesta WRC) +48.6s
 6. Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger-Amland (Hyundai i20 Coupe WRC) +58.2s
 7. Pontus Tidemand/Ola Fløene (Ford Fiesta WRC) +5m23.8s
 8. Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai i20 Coupe WRC) +9m25.0s
 9. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Škoda Fabia R5 Evo) +10m51.1s
 10. Petter Solberg/Phil Mills (Volkswagen Polo GTI R5) +11m36.1s

Klasyfikacja generalna WRC (po 12 z 14 rajdów):

 1. Ott Tanak (Estonia/Toyota Yaris) 240 pkt
 2. Sebastien Ogier (Francja/Citroen C3) 212
 3. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai i20) 199
 4. Andreas Mikkelsen (Norwegia/Hyundai i20) 102
 5. Kris Meeke (W. Brytania/Toyota Yaris) 98
 6. Elfyn Evans (W. Brytania/Ford Fiesta) 90

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA