Wyniki sprzedaży nowych samochodów w Europie Środkowo-Wschodniej

Skoda Octavia

W badanym okresie na terenie Europy Środkowo-Wschodniej sprzedano 504 641 samochodów, z czego najwięcej - 168 888 sztuk w Polsce. Polski rynek tym samym wchłonął prawie 1/3 aut sprzedanych w regionie.

Obok naszego kraju, w którym odnotowano wzrost liczby sprzedanych aut o 243 sztuki (0,1%) w stosunku do pierwszego półrocza 2008 roku, jedynym krajem z dodatnim wynikiem sprzedaży jest Słowacja. Nasi południowi sąsiedzi kupili o 3,6% aut więcej niż w badanym okresie poprzedniego roku i z liczbą 45 728 szt. są na czwartym miejscu w naszej części kontynentu.

Wszystkie pozostałe rynki odnotowały spadek wielkości sprzedaży, z czego najgorzej sytuacja wygląda na Łotwa (-73,7%), Litwa (-67,9%), w Estonii (-62,4%) i Chorwacji (-48,6%).

Top 10 kraje

Wśród producentów na pierwszym miejscu znalazła się Skoda, wyprzedzająca Volkswagena i Forda. Jednakże podobnie jak pozostali producenci, pierwsza trójka również odnotowała znaczący spadek liczby sprzedanych aut. Jedynym rodzynkiem w tym zestawieniu jest Kia, która zanotowała 3,5% wzrostu i znajduje się na 10 miejscu w zestawieniu. 

Top 10 marki

Najpopularniejszymi modelami sprzedanymi w pierwszej połowie tego roku w naszej części Europy są Octavia i Fabia. Konie pociągowe marki stanowią 86% sprzedaży Skody w ogóle.

Największy spadek sprzedaży odnotowała natomiast Dacia Logan - sprzedano 56% mniej egzemplarzy niż w pierwszym półroczu 2008. Jedynym modelem, który może pochwalić się znaczącym wzrostem sprzedaży jest Fiat Punto, którego sprzedano 19,8% więcej niż w badanym okresie poprzedniego roku.

Top 10 modele

 źródło: JATO Dynamics

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA