Wyniki testu pojazdów elektrycznych

Mitsubishi, i-MiEV
Mitsubishi i-MiEV
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 45 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Od 12 grudnia 2009 roku przetestowano 25 pojazdów Mitsubishi i-MiEV (ang. Mitsubishi innovative Electric Vehicles). W 2010 roku udostępnione zostały również samochody innych producentów związanych z projektem CABLED. Są to m.in. Mercedes Benz/Smart, Tata, Jaguar/Land Rover, LTI oraz Microcab Industries. Każdy wyposażony jest w moduł GPS oraz urządzenie rejestrujące dane, które zapisują jego użycie i położenie oraz zwyczaje dotyczące ładowania.

U większości użytkowników zaobserwowano nawyk podłączania akumulatorów do sieci, nawet jeśli są prawie całkowicie naładowane.

Osoby testujące i-MiEV użytkowały je w identyczny sposób, jaki użytkuje się obecnie samochody na Wyspach, tzn. większość pokonywanych jednorazowo tras nie przekracza 8 km (wówczas tradycyjny silnik emituje najwięcej zanieczyszczeń, a katalizator wykazuje najniższą wydajność). Całkowity zasięg elektrycznego Mitsubishi wynosi 128 km, a średni dzienny przebieg Brytyjczyków to 37km. Gdyby jednak zaszła taka potrzeba, to akumulatory można szybko i łatwo naładować w czasie długich przerw w użytkowaniu (pojazdy spędzają 97% czasu na postoju podczas pobytu w domu lub pracy).

Według raportu kierowcy w czasie eksploatacji wykorzystywali pełen zakres szybkości i swobodnie podróżowali z prędkościami autostradowymi. Pojazdy znakomicie sprawdzały się też w rzeczywistych warunkach drogowych i atmosferycznych. Użytkowane w pełnym zróżnicowaniu temperatur (do minus 10 stopni Celsjusza w okresie zimowym) nie przysparzały najmniejszych problemów.

Kolejnym etapem badań ma być plan optymalnego rozmieszczenia stacji doładowujących, co pozwoli na zwiększenie zasięgu i poprawi komfort użytkowania pojazdów elektrycznych.

Projekt realizowany jest przez CABLED (Coventry and Birmingham Low Emission Vehicle Demonstrators), największe spośród ośmiu brytyjskich konsorcjów biorących udział w wartym 25 milionów funtów konkursie - Technology Strategy Board's Ultra Low Carbon Vehicle Demonstrator, którego celem jest rozwój i prezentacja pojazdów niskoemisyjnych. 

 

REKLAMA
REKLAMA