Wypożyczalnia aut elektrycznych we Wrocławiu

Takie wypożyczalnie działają już m.in. we Francji, Niemczech i Norwegii. Teraz mają rozwiązywać problemy komunikacyjne w polskich miastach, a na pierwszy ogień idzie stolica Dolnego Śląska.

Wypożyczalnia aut elektrycznych
ap photo/christophe ena

Jak działa wypożyczalnia aut elektrycznych?

W Paryżu jeździ ponad 2000 pojazdów marki Bluecar. Tam, jeżdżący takimi autami mają do dyspozycji aż 800 miejsc ładowania. Żeby wypożyczyć samochód trzeba udać się do jednego z 29 punktów z prawem jazdy i dowodem osobistym. Można wykupić kilka abonamentów - od jednodniowego po roczny. Ceny dochodzą do 120 euro. Obowiązuje też opłata kilkunastu euro za godzinę korzystania z pojazdu.

REKLAMA

Jak będzie we Wrocławiu?

Podobnie. W mieście pojawi się ok. 200 samochodów elektrycznych i od 400 do 500 miejsc postojowych. Ich dokładna liczba i lokalizacja na razie nie są znane. Wrocławskie władze są w trakcie negocjacji z potencjalną firmą, zajmującą się wypożyczaniem "elektryków".

Nieznane są również ceny użytkowania pojazdów, choć ich cena ma być niższa niż korzystanie z taksówki. – Rozważamy również zapewnienie dodatkowych przywilejów dla użytkowników systemu, np. możliwość korzystania z buspasów, wyłączonych z ruchu kołowego ulic – informuje Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki we wrocławskim ratuszu.

Wypożyczalnia ma ruszyć na przełomie 2016 i 2017 roku. Będzie to pierwsza taka sieć w Polsce.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA