REKLAMA

Wyższe mandaty w Niemczech, zakaz dla aplikacji radarowych

28 kwietnia w Niemczech w życie wchodzą przepisy zaostrzające kary m.in. za przekroczenie prędkości. Nie można też używać aplikacji ostrzegających przed radarami.

Kontrola policji Kontrola policji, fot. Shutterstock

Niemcy wprowadzili nowelizację przepisów ruchu drogowego, czyli StVO (Straßenverkehrsordnung). W myśl nowych zasad wzrastają kary za przekroczenie prędkości, w tym wprowadza się zatrzymanie prawa jazdy za prędkość o 21 km/h ponad limit.

Surowiej karane jest nieutworzenie korytarza życia, rowerzyści zyskują większą ochronę, większym restrykcjom objęte zostało parkowanie, a na drodze nie można korzystać z aplikacji ostrzegających przed radarami i kontrolami prędkości.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Niemcy – wyższe mandaty za przekroczenie prędkości

Jak wspomnieliśmy, w Niemczech pojawiły się od dziś surowsze kary za przekroczenie prędkości, z rozróżnieniem wykroczenia dokonanego w terenie zabudowanym oraz poza nim. W tym pierwszym przypadku już za 21 km/h ponad limit stracimy prawo jazdy na 1 miesiąc, a do tego dojdzie 1 punkt karny i 80 euro mandatu.

Warto dodać, że dotychczas przy przekroczeniu o 26-30 km/h utrata prawa jazdy na miesiąc następowała w warunkach recydywy, przy drugim i kolejnym w ciągu roku tak dużym przekroczeniu. Dopiero powyżej przekroczenia o 31-40 km/h prawo jazdy było zabierane na miesiąc każdemu

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Z kolei poza terenem zabudowanym uprawnienia zostaną zatrzymane za niewiele większe przekroczenie prędkości, bo już za 26 km/h ponad limit, wraz z 1 punktem karnym i 80 euro mandatu. Dotychczas za 26-40 km/h ponad limit prawo jazdy zabierane było w warunkach recydywy popełnionej w ciągu roku.

O ile kary za większe przekroczenie prędkości pozostają na tym samym poziomie, tak wzrosły kary za mniejsze przekroczenia, do 20 km/h, które uległy podwojeniu. I tak w terenie zabudowanym za przekroczenie prędkości do 10 km/h mandat wynosił 15 euro, a po zmianach jest to 30 euro. Z kolei poza terenem zabudowanym jazda do 10 km/h za szybko to teraz 20 euro, zamiast dotychczasowych 10 euro.

REKLAMA

REKLAMA

Niemcy – zakaz dla aplikacji antyradarowych

Od dziś karane będzie korzystanie z aplikacji ostrzegających przed radarami. Grozi za to 75 euro mandatu i 1 punkt karny.

Niemcy – kara za nieutworzenie korytarza ratunkowego

Nieutworzenie korytarza ratunkowego i tym samym utrudnienie dojazdu służbom ratunkowym to 240 euro kary, 2 punkty karne i 1 miesiąc zawieszenia prawa jazdy. W razie nieutworzenia korytarza, co skutkować będzie zagrożeniem życia ratowników lub poszkodowanych, kara wyniesie 280 euro, 2 punkty karne i 1 miesiąc utraty uprawnień.

Z kolei 320 euro grozi temu, kto nie utworzy korytarza bezpieczeństwa, prowadząc do uszkodzenia mienia. Oprócz tego dojdą 2 punkty karne i 1 miesiąc utraty prawa jazdy.
Również jazda korytarzem ratunkowym zagrożona jest karą 240 euro, 2 punktów karnych i 1 miesiąca utraty prawa jazdy.

REKLAMA

Niemcy – przepisy chronią rowerzystów

Zmieniło się też sporo w kwestii ochrony rowerzystów i pieszych. Najważniejszy jest przepis, który nakazuje kierowcy samochodu dostawczego i ciężarówki powyżej 3,5 tony, podczas skręcania w prawo w terenie zabudowanym zachowanie prędkości do 10 km/h. Za złamanie przepisu grozi 70 euro mandatu i 1 punkt karny.

Wprowadzono też minimalny odstęp od rowerzystów, pieszych i osób na hulajnogach, który wynosi 1,5 metra w terenie zabudowanym i 2 metry poza terenem zabudowanym. Do kodeksu wchodzi też znak zakazu wyprzedzania jednośladów, mający mieć zastosowanie na wąskich drogach.

Niemcy – kary za parkowanie

Wzrastają kary za parkowanie zasłaniające widoczność lub utrudniające ruch. Na przykład zatrzymanie się lub parkowanie w drugim rzędzie, wzdłuż miejsc parkingowych, to teraz aż 55 euro, zamiast dotychczasowych 15 euro. To bat głównie na kurierów blokujących ruch w miastach.

Zablokowanie wyjazdu straży pożarnej to 55 euro, zamiast 35 euro. Zajęcie miejsca dla niepełnosprawnych to 55 euro zamiast 35. Parkowanie w miejscu zasłaniającym widoczność to 35 euro, zamiast 15.

Wzrosły też kary za nadmierny hałas (walka z domorosłymi tunerami) lub emisję spalin – na przykład w czasie rozgrzewania auta w zimie – aż 80 euro zamiast 10. Na koniec nielegalny wjazd do strefy ekologicznej, za który grozi 100 euro, zamiast 80.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA