REKLAMA

Wyższe mandaty za fotoradary, ale bez punktów: będą zmiany w prawie?

Grupa posłów PO przygotowała projekt ustawy, który zakłada odebranie strażom gminnym możliwości obsługi fotoradarów i przenosi w całości ten "obowiązek" na Inspekcję Transportu Drogowego.

Inspekcja Transportu Drogowego

Straże Gminne w całej Polsce krytykowane są za nadużywanie możliwości karania kierowców przez fotoradary - użytkownicy ruchu często narzekają, że urządzenia do mierzenia prędkości są ustawiane nie w miejscach faktycznie niebezpiecznych, ale takich, przy których łatwo złapać jak największą liczbę kierowców.

Zgodnie z projektem ustawy przygotowanym przez grupę posłów z PO obsługą fotoradarów miałaby zająć się Inspekcja Transportu Drogowego, a nie straż danej gminy. Mandaty wystawiane byłyby też bez punktów, wzrosłaby za to ich wysokość. Za przekroczenie prędkości do 11 km/h mandat wyniesie 1,5 % średniego wynagrodzenia, czyli jakieś 50 złotych, przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h to już 20 %, czyli około 750 złotych.

REKLAMA

Jeśli prędkość zostanie przekroczona w terenie zabudowanym kara wzrastałaby dwukrotnie. Dodatkowo czwarty i każdy kolejny mandat zostanie zwiększony o połowę.

ITD straciłoby też możliwość nagrywania kierowców z ukrycia i nieoznakowanych aut.

Źródło: RMF FM

amis

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA