REKLAMA

Wyższe stawki za przejazd autostradą A2

Od poniedziałkowego poranka kierowcy jadący autostradą A2 między Koninem i Nowym Tomyślem płacą wyższą stawkę za pokonanie każdego z trzech 50-kilometrowych odcinków.

Autostrada A2 fot. materiały prasowe/Autostrada Wielkopolska
Autostrada A2

Niedawno pisaliśmy o podwyżkach stawek na autostradzie A4, a tymczasem od 15 lutego 2021 roku zmianie uległy stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej (autostrada A2) na trasie Nowy Tomyśl – Konin. Jak podaje w komunikacie spółka, zmiana podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady oraz wzrostem inflacji. Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

REKLAMA

Drożej za przejazd A2 – nowe stawki

Zmiana stawek opłat za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem A2 została wprowadzona 15 lutego 2021 roku. Obowiązująca od tego dnia od godziny 6.00 rano stawka za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem, a Koninem wynosi:

  • 23 zł (+1 zł) - Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach)
  • 34 zł (+1 zł) - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
  • 52 zł (+2 zł) - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
  • 80 zł (+3 zł) - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
  • 230 zł (+10 zł) - Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne)

W komunikacie spółka podkreśla, że podane wyżej stawki zawierają już podatek VAT, bowiem opłaty na koncesyjnych odcinkach autostrad w Polsce, w przeciwieństwie do publicznych autostrad, są objęte 23-procentowym podatkiem od towarów i usług.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Jak wspomnieliśmy, bez zmian pozostaje natomiast koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską A2 na trasie Świecko - Nowy Tomyśl. Kierowcy pojazdów kategorii 1 płacą w tym przypadku 18 zł za przejechanie 106 km. Oznacza to, że przejazd całym odcinkiem Autostrady Wielkopolskiej od Świecka do Konina, o długości 255 km, kosztuje kierowców aut osobowych 87 złotych, czyli około 34 groszy za jeden kilometr.

Przy okazji informacji o wzroście opłat za przejazd trasą A2, spółka Autostrada Wielkopolska przypomina, że finalizuje rozbudowę autostradowej obwodnicy Poznania, do której to inwestycji „ani podatnicy, ani budżet państwa, nie dokładają ani złotówki”, a cały projekt jest finansowany ze środków własnych koncesjonariusza. Jego koszt netto to 202 mln zł.

Autostrada Wielkopolska pracuje oprócz tego nad wdrożeniem udogodnień dla kierowców podróżujących koncesyjnym odcinkiem A2 w zakresie elektronicznego poboru opłat, przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych, tzw. videotollingu. Równolegle z nowym systemem ma zostać wprowadzony program lojalnościowy dla kierowców.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA