Z Paryża do Amsterdamu bez kierowcy

Oba pojazdy Grupy PSA wyjechały z Vélizy w trybie „eyes off” (bez nadzoru kierowcy) i przejechały odległość kilkuset kilometrów, po dopuszczonych do takiego trybu jazdy trasach między Paryżem a Amsterdamem.

Autonomiczny Citroen C4 Picasso
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 75 800 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tryb "eyes off" to trzeci stopień jazdy autonomicznej, który polega na tym, że kierowca nie musi interweniować, ale zachować czujność, nadzorując działanie systemów. Dwa Citroeny C4 Picasso zmierzały do Amsterdamu na wydarzenie "The Experience”, zorganizowane przez holenderskie Ministerstwo Infrastruktury i Środowiska oraz miasto Amsterdam.

REKLAMA

Ministrowie transportu UE mieli też możliwość zajęcia miejsc w samochodach autonomicznych różnych konstruktorów i przetestowania ich na dystansie kilku kilometrów w rzeczywistych warunkach drogowych. Celem "The Experience" jest przyspieszenie badań i rozwoju w dziedzinie autonomicznej jazdy oraz doprowadzenia do zmian w przepisach i infrastrukturze.

Warto dodać, że w lipcu 2015 r. Grupa PSA jako pierwsza otrzymała niezbędne zezwolenia do testowania swoich pojazdów autonomicznych na drogach publicznych we Francji. Cztery samochody Citroën C4 Picasso przejechały w trybie autonomicznym już ponad 20 000 km. Od 2018 roku francuski koncern będzie oferować zautomatyzowane funkcje jazdy (monitorowane przez kierowcę), a od 2020 r. wprowadzi funkcje prowadzenia w trybie autonomicznym, umożliwiające kierowcy całkowite przekazanie pojazdowi funkcji prowadzenia.

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA