REKLAMA

Z rodzicem, bez prawa jazdy - nowy plan ministerstwa

Ministerstwo Infrastruktury zaskoczyło opinię publiczną swoim planem, związanym z reformą systemu szkolenia kierowców. W myśl zmian, które są obecnie gruntownie analizowane, kandydat na kierowcę mógłby szkolić jazdę pod okiem dorosłego kierowcy.

Młody kierowca shutterstock
Młody kierowca

Ministerstwo Infrastruktury analizuje obecnie możliwość jazdy kandydatów na kierowców pod opieką rodziców.

Chodzi o możliwość zezwolenia kandydatom na kierowców na jazdę po drogach publicznych bez uprawnień, pod opieką rodziców, w ramach przygotowań do egzaminu na prawo jazdy - mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Choć dla nas byłaby to duża zmiana, podobne rozwiązania stosowane są w niektórych krajach, jak choćby w USA. Tam kandydaci na kierowców mogą jeździć w towarzystwie doświadczonego kierowcy po drogach publicznych, ćwicząc umiejętności przed podejściem do egzaminu praktycznego.

REKLAMA

REKLAMA

Droga do wprowadzenia tej reformy w Polsce jest jednak długa i zapewne wyboista. Jak przyznaje minister Adamczyk, na razie plany są na etapie wczesnych analiz. Podanie tego do publicznej informacji jest zapewne jednym z elementów tych badań, polegającym na wysłuchaniu wszelkich uwag zarówno dziennikarzy, jak i osób komentujących zamysły ministerstwa.

Potwierdzają to słowa ministra, który przyznaje też, że nie da się obecnie określić terminu wprowadzenia tych reform, ani nawet tego, czy zmiany w ogóle kiedykolwiek zostaną zaproponowane i wejdą w życie.

REKLAMA

Jednym z podstawowych problemów jest zapewnienie bezpieczeństwa innym uczestnikom, przy natężeniu ruchu, jaki mamy obecnie na polskich drogach. Niedoświadczony kierowca stanowi spore zagrożenie, a przecież w cywilnych samochodach nie ma choćby dodatkowych pedałów czy lusterek, którymi doświadczony pasażer może posłużyć się, unikając zderzenia czy zmniejszając jego skutki.

Nawet samochody nauki jazdy uczestniczą w wielu kolizjach i wypadkach, mimo tego, że obok siedzi doświadczony w tej materii instruktor, dysponujący zdublowanymi pedałami hamulca i sprzęgła oraz lusterkami, dającymi mu lepszą orientację w sytuacji drogowej.

REKLAMA

REKLAMA

Niemniej jednak, pomysł warty jest rozważenia. Istotne jest przy tym obwarowanie przepisu wymogami co do stażu kierowcy siedzącego obok kursanta, a może nawet zamieszczenia warunku jego bezwypadkowej przeszłości.

Przepis jest na razie na bardzo wczesnym etapie, na którym istotne są opinie ekspertów, ale też opinii publicznej. Wypowiedzcie się w komentarzach na temat planowanych zmian. Czy waszym zdaniem to dobry kierunek? Jeśli tak, to czy powinny znaleźć się w ustawie dodatkowe zapisy, choćby o wymaganym stażu czy bezwypadkowej historii "mentora" młodego kierowcy?

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA