Z roku na rok kradną mniej!

Skradziony Bentley Continental GT Speed
Skradziony Bentley Continental GT Speed

Jeszcze w 1999 roku w Polsce skradziono 71 543 samochody, a w ubiegłym roku liczba ta była czterokrotnie mniejsza - właścicieli "zmieniło" 17 669 samochodów, w tym nasz testowy Bentley Continental GT Speed. Spadek ten najlepiej obrazuje średnia liczba kradzieży samochodów na dobę w skali kraju.

10 lat temu (w 1999 roku) średnio dziennie ginęło 196 pojazdów. W 2005 roku były to 124 auta. W przeciągu kolejnych trzech lat liczba kradzieży spadła jeszcze bardziej, bowiem w 2008 roku średnia w Polsce wynosiła 48 pojazdów.

Z danych Biura Wywiadu Kryminalnego KGP wynika, że wskaźnik zagrożenia kradzieży samochodów (liczba kradzieży na 100 tysięcy mieszkańców) w 2006 roku sięgał prawie 93 punktów. W 2008 roku wskaźnik ten spadł do poziomu 46,5 punktów. W porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, zagrożenie kradzieży pojazdów w Polsce należy do najmniejszych w Europie.

Największy problem związany z tym rodzajem przestępstw odnotowuje się w Wielkiej Brytanii, Włoszech i we Francji, gdzie kradnie się około 200 tys. aut rocznie. Także w Hiszpanii i w Niemczech ta liczba jest znacznie większa niż w Polsce (zbliżona jest do 100 tysięcy).

Według danych Europolu, na terenie Unii Europejskiej rocznie ginie około 1 mln pojazdów. Zysk grup przestępczych z tego tytuły może sięgać nawet 10 mld euro.

Z danych zebranych przez polskich funkcjonariuszy wynika, że w całym roku ubiegłym zatrzymano ponad 2 tysiące osób podejrzanych o kradzieże pojazdów.

Źródło: Samar

 

Zobacz również:
REKLAMA