Za co można stracić prawo jazdy w 2022 roku?

Nowy taryfikator mandatów przewiduje wyższe kary za popełnione na drodze wykroczenia. Które z nich sprawią, że kierowca straci prawo jazdy?

mandat Shutterstock
mandat

Efekt wprowadzenia nowego taryfikatora mandatów widoczny jest na drogach całego kraju. Kierowcy świadomi ryzyka otrzymania dotkliwego finansowo mandatu wyraźnie zwolnili nie tylko w terenie zabudowanym, ale i na drogach pozamiejskich i autostradach. Do roku 2021 najwyższy mandat, jaki przewidywał taryfikator wynosił 500 zł – ustalano go w czasach, kiedy średnia pensja wynosiła 2000 zł. Obecnie możemy otrzymać mandat w wysokości nawet 5 tys. zł

REKLAMA

 

Obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku stawki mandatów za przekroczenia prędkości:  

- do 30 km/h karane są mandatem w wysokości najwyżej 400 zł:

 • do 10 km/h - 50 zł,
 • o 11-15 km/h - 100 zł,
 • o 16-20 km/h – 200 zł,
 • o 21-25 km/h – 300 zł,
 • o 26-30 km/h – 400 zł.

- powyżej 30 km/h stawka drastycznie rośnie:

 • o 31-40 km/h – 800/1600 zł,
 • o 41-50 km/h – 1000/2000 zł,
 • o 51-60 km/h – 1500/3000 zł,
 • o 61-70 km/h – 2000/4000 zł,
 • o 71 km/h i więcej – 2500/5000 zł.

(Druga wymieniona kwota stosowana jest w przypadku recydywy, ale przepisy jej dotyczące wejdą w życie we wrześniu 2022 roku)

REKLAMA

REKLAMA

Zmieniły się też zasady przyznawania punktów karnych. Dotąd najwyższa kara wynosiła 10 punktów, od 1 stycznia to 15 punktów. 

15 punktów karnych trafia na konto kierowcy za:

- spowodowanie wypadku drogowego
- doprowadzenie do katastrofy w ruchu lądowym
- prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka
- prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
- ominięcie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych
- wyprzedzenia na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
- niezatrzymanie się w wypadku, gdy przez jezdnię przechodzi osoba niepełnosprawna
- niezastosowanie się do sygnałów wydawanych np. przez policjanta w razie kontroli drogowej
- przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h
- wyprzedzanie na przejazdach rowerowych lub bezpośrednio przed nim

Limit maksymalnej liczby punktów pozostał niezmieniony – to 24 punkty (20 w przypadku świeżo upieczonych kierowców, którzy prawo jazdy posiadają krócej niż dwa lata). Nie można jednak teraz anulować punktów zapisując się na kurs, w dodatku punkty są kasowane nie od momentu nałożenia mandatu (jak wcześniej), ale od momentu jego opłacenia.

Za co można stracić prawo jazdy w 2022 roku?

Prawo jazdy zostanie kierowcy odebrane, jeśli:

 • o ponad 50 km/h przekroczy prędkość. Ta zasada nie dotyczy już tylko terenu zabudowanego jak wcześniej. Nie ma znaczenia, czy policjant zatrzymał kierowcę na gorącym uczynku czy też dotarło do nas zdjęcie z fotoradaru. Czy są wyjątki? Jak zawsze – jeśli przewozimy chorą osobę do szpitala (mamy tu na myśli stan zagrożenia życia), to policjant może (powinien) odstąpić od nałożenia kary. 
 • jeśli będzie przewozić zbyt dużą liczbę pasażerów. Policjant nałoży mandat w wysokości 300 zł (i jeden punkt) za każdą osobę powyżej limitu – a jeśli nieuprawniowych pasażerów będzie co najmniej trzech skonfiskuje prawo jazdy na trzy miesiące)
 • Jeśli straci prawo jazdy na trzy miesiące, a mimo to wsiądzie za kierownicę. Wtedy okres kary przedłużany jest dwukrotnie. Gdy mimo to będzie prowadził i znów zostanie przyłapany straci uprawnienia – a to oznacza, że aby je odzyskać będzie musiał przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Ponadto takie zachowanie nie będzie traktowane jako wykroczenie, ale przestępstwo, za które grozi kara więzienia do dwóch lat.
 • popełni za kierownicą przestępstwo. Może to być na przykład jazda bez uprawnień czy spowodowanie wypadku. Wtedy kierowca traci prawo jazdy na rok.
 • będzie prowadził w stanie nietrzeźwości. Wtedy kierowcy grożą najbardziej dotkliwe kary. Jeśli doprowadzili do wypadku sąd może orzec, że już nigdy nie będzie mógł prowadzić samochodu.
 • doprowadzi do wypadku lub katastrofy lądowej lub ucieknie z miejsca wypadku. W tym wypadku grozi utrata prawa jazdy na okres powyżej trzech lat. Jeśli ci ostatni byli nietrzeźwi sąd może nie tylko cofnąć (dożywotnio) uprawnienia, ale także orzec karę pozbawienia wolności.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA