Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ

Za litr benzyny - dwa i pół litra autogazu

Dystrybutor z paliwem

Wysoką konkurencyjność cenową utrzymuje autogaz. Wzrosty cen paliw w Polsce są pochodną sytuacji na międzynarodowych rynkach paliwowych. W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie kartelu producentów ropy OPEC. Jego wyniki wpłyną na dalsze notowania.

W poniedziałek, 25 maja 2009, przeciętna cena benzyny 95 na stacjach w Polsce wg danych e-petrol.pl wynosiła 4,22 zł/l, czyli o 10 gr. więcej niż tydzień temu. 6 gr. umocnienia odnotowała przeciętna cena oleju napędowego, która wzrosła do 3,59 zł/l. Autogaz potaniał przeciętnie o 1 gr., do poziomu 1,66 zł/l. Tym samym cena tego paliwa to tylko 39 proc. ceny benzyny, dla której jest główną alternatywą. Za tę samą kwotę można więc teraz w przybliżeniu zatankować 1 litr benzyny lub 2,5 litra gazu. Co ciekawe, wynika to nie tyle z wysokości ceny "Pb" (np. przed rokiem litr kosztował 4,55 zł, czyli zauważalnie drożej niż teraz), co z niskiej ceny LPG (rok temu - 2,15 zł/l.).

Pod koniec maja 2008 litr oleju napędowego kosztował, dla porównania, 4,59 zł/l.

Wzrosty cen paliw w Polsce, zwłaszcza benzyn, wynikają z rozwoju sytuacji na międzynarodowym rynku ropy naftowej i paliw, o czym pisaliśmy w naszych wcześniejszych materiałach. Ten tydzień minie pod znakiem spotkania OPEC - kartelu dostarczającego około 40 proc. światowych zasobów ropy na rynek. Dealerzy oczekują, że organizacja pozostawi na razie poziomy wydobycia surowca bez zmian i nie zdecyduje się na ich cięcie, bo jest zadowolona z efektów ograniczeń wprowadzanych jeszcze pod koniec 2008. Ceny ropy ostatnio ruszyły w górę, z zajmowanych na przełomie 2008 i 2009 okolic 40-50 USD do ponad 60 USD obecnie. Rynek naftowy sądzi więc, że OPEC nie będzie na razie wykonywał żadnych gwałtownych posunięć, a to uspokaja nastroje i notowania. Tym bardziej interesujący będzie zatem faktyczny wynik obrad kartelu i to, czy zaskoczy on dealerów, czy też nie. Decyzja ta będzie jednym z głównych czynników wpływających na notowania w najbliższym czasie, a co za tym idzie również na ceny w Polsce. Do czwartku (wtedy spotkanie) sesje giełdowe będą biec raczej stabilnie, w rejonie ok. 59-60 USD za baryłkę na giełdzie londyńskiej.

źródło: e-petrol.pl

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  'mazek' napisał(-a):Masakra? Jeszcze nie, zostały jeszcze stacje samoobsługowe. Poza tym, zawsze można tankować tylko za 50 zł mazek i oby samoobslugowych bylo wiecej. wiem co mowie, bo tankuje na neste na jagielonskiej i paliwo srednio tansze o 20 groszy, nie wspomne juz o tempie tankowania.
  ~burczymucha, 2009-05-28 11:00:08
 • avatar
  zgłoś
  tak ci się tylko wydaje. może nowiutkie motory palą mało. ale używki już nie. szczególnie jak turlasz się w korku co w dużych miastach jest nieustanne. a jeśli ktoś kupuje nowy motor to stać go na wahe, a jak używkę to nie zawsze ma dużo kasy. o przepisach nie będe wspominał bo nie wierze esp że jeździsz po mieście 50 czy 60 km/h. oczywiście nie znaczy że trzeba zasuwać jak durny. ale wystarczy pojechać na modlin i pogumować przez pare godziń i benzynki nie ma
  Karol_Fazer, 2009-05-27 21:59:48
 • avatar
  zgłoś
  'Karol_Fazer' napisał(-a):a co mają "motórzyści zrobić" ? litości, a ile te motury im palą jak jeżdżą przepisowo?? Tyle co nic...
  esper, 2009-05-27 21:44:43
 • avatar
  zgłoś
  Masakra? Jeszcze nie, zostały jeszcze stacje samoobsługowe. Poza tym, zawsze można tankować tylko za 50 zł
  ~mazek, 2009-05-27 19:57:03
 • avatar
  zgłoś
  masakra ! nie długo będzie trzeba tylko na podlentku lpg jeździć a to też nie takie proste bo jak ktoś nie ma kasy na wahe to na założenie lpg też będzie ciężko odłożyć. a co mają "motórzyści zrobić" ?
  Karol_Fazer, 2009-05-27 11:37:37
 • avatar
  zgłoś
  Wg najnowszych notowań cen paliw na stacjach w Polsce, jakie stale prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, w minionym tygodniu wzrosły ceny benzyny i oleju napędowego.
  auto motor i sport, 2009-05-26 12:15:54
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij