REKLAMA

Za mandat zapłacisz na miejscu - kartą

Terminale płatnicze zaczęły trafiać już do radiowozów polskiej policji. Na razie tylko w Opolu, ale program będzie stale rozszerzany.

Terminal płatniczy policji
Terminal płatniczy policji, fot. Policja Opolska

Jak czytamy na stronach internetowych opolskiej policji, wojewódzka komenda w Opolu, jako pierwsza w kraju, jest już w posiadaniu terminali płatniczych. To na razie program pilotażowy. Jeżeli się sprawdzi, to niebawem terminale otrzymają patrole w całej Polsce.

Czemu mają służyć te urządzenia? To duże ułatwienie dla kierowców, szczególnie tych z zagranicy. Dzięki tym urządzeniom możemy natychmiast uregulować należność, to znaczy opłacić mandat karny, bez ponoszenia dodatkowych kosztów i nie tracąc czasu na późniejsze dokonywanie przelewów.

Ustawodawca liczy też na poprawę stanu budżetu państwa, bo możliwość dokonania opłaty na miejscu poprawić ma ściągalność grzywien nakładanych na kierowców.

REKLAMA

REKLAMA

Używanie terminali płatniczych umożliwiło policji oraz innym służbom rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 4 września 2017 roku. Już 5 stycznia tego roku, opolska drogówka jako pierwsza w Polsce została wyposażona w takie urządzenia, dzięki którym kierowcy popełniający wykroczenie nie będą musieli pamiętać o konieczności uiszczenia grzywny, a w razie niedopełnienia tego obowiązku, narażać się na karne odsetki.

Kierowca, który dostanie mandat, będzie mógł od razu opłacić grzywnę, używając swojej karty płatniczej. Co ważne, w przypadku płatności kartą, kierowca nie poniesie żadnych dodatkowych opłat za przelew. Zaznaczyć trzeba przy tym, że płatność kartą będzie dobrowolna, a kierowca wciąż będzie mógł skorzystać z tradycyjnej drogi - bankowego przelewu.

REKLAMA

To rozwiązanie jest dostępne również dla obcokrajowców - osób, które popełniły wykroczenie, a na co dzień nie mieszkają w Polsce i nie zawsze posiadają przy sobie gotówkę. A według przepisów, obcokrajowcy muszą opłacić mandat na miejscu. Koniec zatem z gorączkowym szukaniem pobliskiego bankomatu lub kantoru.

Pierwszych 15 terminali płatniczych opolscy policjanci już testują. Jeżeli pomysł się sprawdzi, to  niebawem urządzenia trafią do funkcjonariuszy ruchu drogowego w całej Polsce.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA