Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ

Za mandat zapłacisz na miejscu - kartą lub Blikiem

Jak informuje Krajowa Izba Rozliczeniowa, już od lutego w każdym radiowozie "drogówki" za mandat zapłacić można będzie kartą płatniczą lub Blikiem.

Terminal płatniczy policji Terminal płatniczy policji, fot. Policja Opolska

Niedawno temu pisaliśmy o tym, że terminale płatnicze zaczęły trafiać do radiowozów polskiej policji. Na początek tylko w Opolu, w ramach programu pilotażowego, ale program miał być stale rozszerzany. Teraz wiemy już, że wyposażanie policji w terminale płatnicze trwa.

- Trwa wyposażanie radiowozów policji w terminale płatnicze POS. To element programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz KIR. Od lutego już w każdym radiowozie patrolu drogowego za mandat będziemy mogli zapłacić kartą płatniczą lub Blikiem - czytamy w komunikacie KIR.

Czemu mają służyć te urządzenia? To duże ułatwienie dla kierowców, szczególnie z zagranicy. Dzięki tym urządzeniom możemy natychmiast uregulować należność, to znaczy opłacić mandat karny, bez ponoszenia dodatkowych kosztów i nie tracąc czasu na późniejsze dokonywanie przelewów.

Ustawodawca liczy też na poprawę stanu budżetu państwa, bo możliwość dokonania opłaty na miejscu poprawić ma ściągalność grzywien nakładanych na kierowców.

Używanie terminali płatniczych umożliwiło policji oraz innym służbom rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 4 września 2017 roku. Już 5 stycznia tego roku, opolska drogówka jako pierwsza w Polsce została wyposażona w takie urządzenia, dzięki którym kierowcy popełniający wykroczenie nie będą musieli pamiętać o konieczności uiszczenia grzywny, a w razie niedopełnienia tego obowiązku, narażać się na karne odsetki.

Kierowca, który dostanie mandat, będzie mógł od razu opłacić grzywnę, używając swojej karty płatniczej. Co ważne, w przypadku płatności kartą, kierowca nie poniesie żadnych dodatkowych opłat za przelew. Zaznaczyć trzeba przy tym, że płatność kartą będzie dobrowolna, a kierowca wciąż będzie mógł skorzystać z tradycyjnej drogi - bankowego przelewu.

To rozwiązanie jest dostępne również dla obcokrajowców - osób, które popełniły wykroczenie, a na co dzień nie mieszkają w Polsce i nie zawsze posiadają przy sobie gotówkę. A według przepisów, obcokrajowcy muszą opłacić mandat na miejscu. Koniec zatem z gorączkowym szukaniem pobliskiego bankomatu lub kantoru.

Pierwszych 15 terminali płatniczych opolscy policjanci już testują. Jeżeli pomysł się sprawdzi, to  niebawem urządzenia trafią do funkcjonariuszy ruchu drogowego w całej Polsce.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij