REKLAMA

Zakaz palenia przy dziecku w aucie - idą zmiany

Nowa ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami palenia tytoniu zakłada wprowadzenie zakazu palenia papierosów w samochodzie, kiedy przewożone jest w nim dziecko. Na razie to tylko projekt.

Palenie papierosów w samochodzie
Palenie papierosów w samochodzie

Do Ministerstwa Zdrowia trafił niedawno projekt zapisu, który zabraniałby kierowcom samochodów prywatnych palenia tytoniu w czasie jazdy, kiedy przewożone jest dziecko lub dzieci w wieku do lat 18.

Taki zapis nie jest niczym dziwnym w wielu krajach Europy czy niektórych stanach USA oraz w Kanadzie. Zakazu palenia w samochodzie przy dzieciach obowiązuje choćby w Wielkiej Brytanii, we Włoszech czy we Francji.

REKLAMA

REKLAMA

Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.

Przypomnijmy też, że podobny zapis od 1 maja zaczął obowiązywać na drogach Austrii. Podróżując z osobą niepełnoletnią nie wolno tam palić papierosów. Grzywna za to wykroczenie wynosi od 100 euro do nawet 1000 euro.

Jak to wygląda obecnie w Polsce? Według obowiązujących przepisów, zgodnie z art. 63 p. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym (patrz cytat obok), zakaz palenia papierosów i spożywania pokarmów obejmuje kierujących pojazdami silnikowymi, którzy przewożą pasażerów, niezależnie od ich wieku.

Wyłączenia obejmują kierowców samochodów osobowych, z wyjątkiem taksówek oraz kierowców samochodów ciężarowych, przewożących pasażerów w kabinie.

W praktyce, zgodnie z Art. 5.1. ustawy o ochronie zdrowia, zakaz palenia papierosów obowiązuje także w samochodach służbowych.

Złamanie zakazu palenia zawartego w Prawie o ruchu drogowym (np. zakaz palenia w taksówce) grozi mandat 50 zł, bez punktów karnych. Z kolei złamanie zakazu dotyczącego samochodu służbowego obciążone jest karą 500 zł.

 

REKLAMA

Nie znamy daty wprowadzenia nowych zasad w życie. Nie jest nawet pewne, czy w ogóle wejdą, natomiast fakt, że coraz więcej krajów idzie tą drogą - patrz: Austria - jest prawdopodobne, że i u nas palacze dostaną kolejny powód do ograniczenia tego nałogu.

Co sądzicie o projekcie zakazu palenia w aucie przy dzieciach? Piszcie w komentarzach!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA