[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Zakaz posiadania czarnych aut w Turkmenistanie

Turkmenistan wprowadził zakaz posiadania... czarnych samochodów. Może nie jest to wiadomość, która dotyczy nas bezpośrednio, ale potraktujmy ją jako osobliwą ciekawostkę. 

Volkswagen Passat Volkswagen Passat

Zanim przejdziemy do samochodów, pozwólcie na odrobinę faktów, będących dobrym tłem do sytuacji.

Turkmenistan to państwo leżące w Azji Środkowej, sąsiadujące z Iranem, Afganistanem, Uzbekistanem i Kazachstanem. Obecnie krajem tym rządzi niepodzielnie prezydent Gurbanguly Berdimuhamedow.

Co ciekawe, Berdimuhamedow był w latach 2001-2007 wicepremierem, a od 2007 roku prezydentem kraju. Tuż przed ostatnimi wyborami, w Turkmenistanie podniesiono górną granicę wieku kandydatów na urząd prezydenta oraz... wydłużono jego kadencję z pięciu do siedmiu lat.

To sprawia, że trzecia kadencja obecnego prezydenta zapewne nie będzie ostatnią. Zwłaszcza że podobno w ostatnich wyborach Berdimuhamedow uzyskał 97,7% głosów przy ponad 97% frekwencji. Proces wyborczy został skrytykowany przez część organizacji pozarządowych i został uznany za niedemokratyczny.

REKLAMA

REKLAMA

Wróćmy teraz do samochodów. Otóż w Turkmenistanie zakazano właśnie posiadania czarnych samochodów. Właściwie nie jest to nowość, bo podobny zakaz obowiązuje już od roku 2015, z tym że do tej pory obowiązywał dla samochodów sprowadzanych z zagranicy.

Teraz prezydent zakazał posiadania czarnych samochodów i jazdy nimi po stolicy kraju Aszchabadzie. Właściciele zmuszeni są do przemalowania swoich aut na jaśniejszy kolor, najlepiej biały, bo to podobno ulubiony kolor prezydenta Berdimuhamedowa.

REKLAMA

Zakaz wszedł w życie tak szybko, że wielu właścicieli ciemnych aut zostało zaskoczonych zniknięciem swoich pojazdów. Te zostały po prostu odholowane na policyjne parkingi.

Z drugiej strony, za zakazem nadążyły warsztaty lakiernicze, w których cena przemalowania samochodu wzrosła o 100 procent i sięga od 1 do nawet 3 tysięcy dolarów.

Na koniec dodajmy, że nie dalej jak w 2014 roku, na drogach Turkmenistanu nie ma prawa pojawić się samochód z... przyciemnianymi szybami.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij