[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Zakaz posiadania czarnych aut w Turkmenistanie

Turkmenistan wprowadził zakaz posiadania... czarnych samochodów. Może nie jest to wiadomość, która dotyczy nas bezpośrednio, ale potraktujmy ją jako osobliwą ciekawostkę. 

Volkswagen Passat Volkswagen Passat

Zanim przejdziemy do samochodów, pozwólcie na odrobinę faktów, będących dobrym tłem do sytuacji.

Turkmenistan to państwo leżące w Azji Środkowej, sąsiadujące z Iranem, Afganistanem, Uzbekistanem i Kazachstanem. Obecnie krajem tym rządzi niepodzielnie prezydent Gurbanguly Berdimuhamedow.

Co ciekawe, Berdimuhamedow był w latach 2001-2007 wicepremierem, a od 2007 roku prezydentem kraju. Tuż przed ostatnimi wyborami, w Turkmenistanie podniesiono górną granicę wieku kandydatów na urząd prezydenta oraz... wydłużono jego kadencję z pięciu do siedmiu lat.

To sprawia, że trzecia kadencja obecnego prezydenta zapewne nie będzie ostatnią. Zwłaszcza że podobno w ostatnich wyborach Berdimuhamedow uzyskał 97,7% głosów przy ponad 97% frekwencji. Proces wyborczy został skrytykowany przez część organizacji pozarządowych i został uznany za niedemokratyczny.

REKLAMA

REKLAMA

Wróćmy teraz do samochodów. Otóż w Turkmenistanie zakazano właśnie posiadania czarnych samochodów. Właściwie nie jest to nowość, bo podobny zakaz obowiązuje już od roku 2015, z tym że do tej pory obowiązywał dla samochodów sprowadzanych z zagranicy.

Teraz prezydent zakazał posiadania czarnych samochodów i jazdy nimi po stolicy kraju Aszchabadzie. Właściciele zmuszeni są do przemalowania swoich aut na jaśniejszy kolor, najlepiej biały, bo to podobno ulubiony kolor prezydenta Berdimuhamedowa.

REKLAMA

Zakaz wszedł w życie tak szybko, że wielu właścicieli ciemnych aut zostało zaskoczonych zniknięciem swoich pojazdów. Te zostały po prostu odholowane na policyjne parkingi.

Z drugiej strony, za zakazem nadążyły warsztaty lakiernicze, w których cena przemalowania samochodu wzrosła o 100 procent i sięga od 1 do nawet 3 tysięcy dolarów.

Na koniec dodajmy, że nie dalej jak w 2014 roku, na drogach Turkmenistanu nie ma prawa pojawić się samochód z... przyciemnianymi szybami.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA