Zakaz samodzielnych napraw i modyfikacji aut coraz bliżej

Stowarzyszenie największych motoryzacyjnych marek chce wprowadzić zakaz samodzielnych napraw w przydomowym garażu. Oczywiście wszystko rozchodzi się o kwestie bezpieczeństwa, ale czy pozbawianie samochodowych majsterkowiczów ich ulubionego zajęcia to dobry kierunek?

Klucze w ręku

Stowarzyszenie Auto Alliance zrzesza największych motoryzacyjnych potentatów takich jak: Volkswagen, Toyota, BMW, Fiat, Ford, General Motors, Mazda, Mitsubishi czy Jaguar. Pojawił się u nich pomysł, żeby zakazać właścicielom samodzielnego dokonywania napraw - uwaga - przez cały okres "życia" pojazdu.

REKLAMA

Producentom chodzi o zakaz ingerowania w elektronikę, której w nowoczesnych samochodach jest bardzo dużo, a będzie jeszcze więcej. Systemy stają się coraz bardziej skomplikowane i dokonywanie samodzielnych napraw może negatywnie odbić się na komforcie i bezpieczeństwie pojazdu. A przynajmniej tak twierdzą producenci.

Trzeba przyznać im trochę racji, ale skoro nabywca staje się właścicielem pojazdu ma pełne prawo robić z nim co mu się żywnie podoba. Tutaj Auto Alliance jest innego zdania. Powołuje się on na Ustawę o prawach autorskich w cyfrowym tysiącleciu. Zgodnie z tym, auto ma być przejawem działalności, chronionym prawem autorskim - podobnie jak utwór muzyczny. To daje producentom możliwość płynnej regulacji w przepisach.

Czy takie zmiany są realne? Stowarzyszenie Auto Alliance twierdzi, że to tylko kwestia argumentacji przy składaniu odpowiednich dokumentów. Bardzo prawdopodobne, że takie przepisy wejdą w życie.

Zobacz również:
REKLAMA