Zaostrzenie kar dla kierowców z nowymi poprawkami

Nowelizacja wprowadzająca surowsze kary dla kierowców trafiła niedawno do Senatu, gdzie doczekała się kolejnych poprawek. Co się zmieniło w kwestii kar za wykroczenia?

Mandat karny Motor-Presse Polska

Podczas piątkowego posiedzenia senatorzy przegłosowali niemalże jednogłośnie wiele poprawek do głośnej nowelizacji, mającej m.in. wprowadzić wysokie mandaty za wykroczenia, rewolucję w punktach karnych czy wiele innych kar dla kierowców, czy raczej sprawców wykroczeń i przestępstw drogowych.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Podwyżki mandatów – poprawki Senatu

Najistotniejsze, z punktu widzenia kierowców, zmiany, jakie wprowadzone zostały na senackim głosowaniu, to wysokość mandatu za przekroczenie prędkości. Przy przekroczeniu do 30 km/h kara grzywny wynieść ma od 400 do 800 zł, natomiast za przekroczenie o więcej niż 30 km/h kara to nie mniej niż 800 zł. W przypadku ponownego popełnienia podobnego wykroczenia grzywna wynieść ma co najmniej 3 tys. złotych.

Z kolei poprawka, pozwalająca zamienić 30 tys. zł kary na czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia (w danym kwartale, wg GUS), jak również ta, mówiąca o zmniejszeniu kary z 30 tys. zł do 15 tys. zł zostały w całości odrzucone.

Podwyżki mandatów – co ustalił Sejm?

Wcześniej, pod koniec października, nowelizacja została przegłosowana przez Sejm. W stosunku do pierwotnego projektu nowelizacji, w toku prac legislacyjnych, wiele kwestii uległo zmianie. W tym choćby wysokości niektórych kar i mandatów. W ramach zgłoszonych i przegłosowanych poprawek do katalogu wykroczeń zagrożonych grzywną do 30 tys. złotych dodano na przykład niewskazanie uprawnionemu organowi, komu został w danym czasie powierzony pojazd.

W toku posiedzeń podkomisji sejmowych obniżone zostały wcześniej kary, m.in. z 1500 zł na 800 zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h.

REKLAMA

REKLAMA

Nowy taryfikator – co się zmieni?

W myśl szykowanych na 1 stycznia 2022 roku zmian podwyższona zostanie maksymalna wysokość grzywny – z 5 tys. do 30 tys. złotych. Zwiększona zostanie ponadto wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym – do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń – do 6 tys. zł.

Nowym rozwiązaniem jest kara grzywny w wysokości nie mniejszej niż 1,5 tys. zł w przypadku uszkodzenia mienia przez sprawcę wykroczenia lub spowodowania naruszenia ciała poszkodowanego lub rozstroju zdrowia, których leczenie trwa nie dłużej niż 7 dni.

Wśród nowości mamy także karę grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł za niestosowanie się do zakazu wyprzedzania i taki sam zakres, a także karę aresztu lub ograniczenia wolności dla sprawcy, który prowadził bez uprawnień lub pojazdem niedopuszczonym do ruchu.

Dostanie się także kierowcom prowadzącym pod spożyciu alkoholu – ich czeka grzywna minimum 3 tys. złotych. Tyle samo grozić będzie za nieustąpienie pieszemu czy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych tudzież jazdę po chodniku w przypadku, gdy sprawca był już w ciągu dwóch ostatnich lat skazany za dane wykroczenia. W przypadku kierowców popełniających powyższe wykroczenia po raz pierwszy, mandat wyniesie do 1,5 tys. złotych.

Punkty karne – więcej i na dłużej

Nowelizacja przewiduje, że za określone wykroczenia kierowca otrzyma nie 10, a nawet 15 punktów za niektóre wykroczenia. Do tego punkty karne kasowane będą nie po roku, a po dwóch latach od wykroczenia, a kursy reedukacyjne, kasujące częściowo punkty karne, zostaną zlikwidowane.

Więcej szczegółów i pełny zakres zmian podamy po zatwierdzeniu ich przez Senat i po podpisaniu ich przez prezydenta. Wtedy bowiem kształt będzie ostateczny. Planowany termin wprowadzenia zmian w życie to 1 stycznia 2022 roku.

REKLAMA