Zapinasz pasy z tyłu? Zaczniesz, po obejrzeniu tego filmu

Co czwarty pasażer nigdy nie zapina pasów z tyłu. Po obejrzeniu filmu amerykańskiego IIHS zaczniecie doceniać ten element wyposażenia.

Pasy bezpieczeństwa Materiały prasowe
Pasy bezpieczeństwa

Mimo iż jest spore grono osób, które neguje potrzebę używania pasów bezpieczeństwa, to jednak większość kierowców i pasażerów na przednim fotelu stosuje się do tego przepisu.

REKLAMA

Dużo gorzej jest z tym na tylnej kanapie - tylko co trzeci pasażer zawsze zapina pasy bezpieczeństwa. W USA jest jeszcze gorzej, bo na pięć osób z tyłu pasy zapina tylko jedna!

Amerykańska organizacja IIHS, zajmująca się bezpieczeństwem na drogach, opublikowała film, w którym pokazuje, co znaczy niezapięty pas w momencie zderzenia. Bo do wyobraźni, lepiej niż słowa, przemawia obraz. A tam widać, jak nieprzypięty pasem manekin dosłownie miażdży przedni fotel, zgniatając kierowcę - w realnej sytuacji pozbawiając go życia.

Jadąc z pasażerami, zadbaj więc o to, żeby każdy z nich miał zapięty pas. Bo tak naprawdę nie jest to "ich sprawa", jak często można usłyszeć. Oni narażają przede wszystkim tych, którzy siedzą z przodu.

Zobaczcie zresztą sami na poniższym filmie, przewijając do 0:43 oraz 1:04 minuty. Jeśli macie chwilę i angielski nie jest wam obcy, warto posłuchać całości nagrania.

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach został wprowadzony w Polsce w 1983 r. i dotyczył wówczas tylko dróg poza obszarem zabudowanym. Osiem lat później obowiązek ten rozszerzono na siedzenia tylne oraz wszystkie drogi. Za jazdę bez pasów grozi mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne.

Warto przypomnieć, że jeśli pasażer nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa, mandat płaci zarówno on, jak i kierowca. Pasażer zostaje ukarany za to, że nie użył pasów bezpieczeństwa, natomiast kierowca otrzymuje mandat za przewożenie pasażera niezgodnie z przepisami.

Okazuje się jednak, że wciąż z zapinaniem pasów bezpieczeństwa przez pasażerów siedzących na tylnej kanapie, jest słabo. Aż 23 proc. pasażerów nigdy nie zapina pasów, siedząc z tyłu w samochodzie. Kolejne 24 proc. osób robi to jedynie czasami, a co trzynasty pasażer przypomina sobie o tym obowiązku tylko wówczas, gdy widzi nadjeżdżający samochód policji. 2 proc. w ogóle nie wiedziało, że ma taki obowiązek.

Jak wynika z szacunków, gdyby wszyscy podróżujący samochodami w Europie zapinali pasy bezpieczeństwa, można byłoby uratować ok. 20 proc. ofiar śmiertelnych wypadków. 

REKLAMA