Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Zapinasz pasy z tyłu? Zaczniesz, po obejrzeniu tego filmu

Co czwarty pasażer nigdy nie zapina pasów z tyłu. Po obejrzeniu filmu amerykańskiego IIHS zaczniecie doceniać ten element wyposażenia.

Pasy bezpieczeństwa Pasy bezpieczeństwa

Mimo iż jest spore grono osób, które neguje potrzebę używania pasów bezpieczeństwa, to jednak większość kierowców i pasażerów na przednim fotelu stosuje się do tego przepisu.

Dużo gorzej jest z tym na tylnej kanapie - tylko co trzeci pasażer zawsze zapina pasy bezpieczeństwa. W USA jest jeszcze gorzej, bo na pięć osób z tyłu pasy zapina tylko jedna!

Amerykańska organizacja IIHS, zajmująca się bezpieczeństwem na drogach, opublikowała film, w którym pokazuje, co znaczy niezapięty pas w momencie zderzenia. Bo do wyobraźni, lepiej niż słowa, przemawia obraz. A tam widać, jak nieprzypięty pasem manekin dosłownie miażdży przedni fotel, zgniatając kierowcę - w realnej sytuacji pozbawiając go życia.

Jadąc z pasażerami, zadbaj więc o to, żeby każdy z nich miał zapięty pas. Bo tak naprawdę nie jest to "ich sprawa", jak często można usłyszeć. Oni narażają przede wszystkim tych, którzy siedzą z przodu.

Zobaczcie zresztą sami na poniższym filmie, przewijając do 0:43 oraz 1:04 minuty. Jeśli macie chwilę i angielski nie jest wam obcy, warto posłuchać całości nagrania.

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach został wprowadzony w Polsce w 1983 r. i dotyczył wówczas tylko dróg poza obszarem zabudowanym. Osiem lat później obowiązek ten rozszerzono na siedzenia tylne oraz wszystkie drogi. Za jazdę bez pasów grozi mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne.

Warto przypomnieć, że jeśli pasażer nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa, mandat płaci zarówno on, jak i kierowca. Pasażer zostaje ukarany za to, że nie użył pasów bezpieczeństwa, natomiast kierowca otrzymuje mandat za przewożenie pasażera niezgodnie z przepisami.

Okazuje się jednak, że wciąż z zapinaniem pasów bezpieczeństwa przez pasażerów siedzących na tylnej kanapie, jest słabo. Aż 23 proc. pasażerów nigdy nie zapina pasów, siedząc z tyłu w samochodzie. Kolejne 24 proc. osób robi to jedynie czasami, a co trzynasty pasażer przypomina sobie o tym obowiązku tylko wówczas, gdy widzi nadjeżdżający samochód policji. 2 proc. w ogóle nie wiedziało, że ma taki obowiązek.

Jak wynika z szacunków, gdyby wszyscy podróżujący samochodami w Europie zapinali pasy bezpieczeństwa, można byłoby uratować ok. 20 proc. ofiar śmiertelnych wypadków. 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij