Zenos bankrutuje - potrzebny inwestor

Rynek małych producentów sportowych samochodów cały czas się kurczy. Niekorzystna koniunktura dopadła tym razem firmę Zenos. Producent z Wielkiej Brytanii ogłosił bankructwo, wobec czego pilnie poszukuje inwestora. 

Zenos E10
Zenos E10

Na stronie internetowej firmy Zenos pojawiła się informacja, że aktualnym zarządcą spółki jest firma Begbies Traynor LLP z siedzibą w Londynie. Brytyjczycy donoszą, że jest to spółka specjalizująca się w restrukturyzacjach przedsiębiorstw.

REKLAMA

Firma Zenos była niewielką manufakturą zajmującą się produkcją sportowych samochodów założona w 2012 roku przez byłych inżynierów z Lotusa i Caterhama. Pierwszym modelem zaprojektowanym przez tą firmę był E10. Kilka lat później na rynku pojawiły się mocniejsze odmiany E10 S oraz E10 R.

REKLAMA

REKLAMA

Zenos E10
Zenos E10

Wspólną cechą wszystkich modeli była niewielka masa około 725 kg, połączona z dwulitrowym silnikiem wolnossącym o mocy 200 KM w przypadku wersji E10. Mocniejszy wariant E10 S używa turbodoładowanej, dwulitrowej konstrukcji pochodzącej z Focusa ST. Najbardziej ekstremalny model E10 R wykorzystuje silnik EcoBoost 2.3 o mocy 350 KM. Prawdopodobnie jest to konstrukcja z Focusa RS, ale w tym wydaniu napęd trafia na tylną oś, a silnik jest umieszczony centralnie. 

REKLAMA

Zenos E10
Zenos E10

Na niektórych rynkach konstrukcje Zenosa sprzedawano bez jednostki napędowej. Taki zestaw kosztował 47 tys. dolarów, a właściciel mógł zdobyć silnik na własną rękę. Brytyjska konstrukcja pojawiła się w piątym epizodzie The Grand Tour. James May wyraził się pozytywnie na temat modelu E10 S, natomiast Jeremy Clarkson skrytykował samochód za zbyt głośną pracę i ubogie wyposażenie. Auto trafiło nawet na sławną listę najgorszych samochodów 2016 roku prowadzoną przez eks-gwiazdora Top Gear.

REKLAMA

REKLAMA