REKLAMA

Zespół Subaru Poland Rally Team kończy działalność

16 lat, cztery tytuły mistrzowskie, wiele wyłowionych talentów. To wszystko ma niestety swój koniec, bowiem historia Subaru Poland Rally Team właśnie się zamyka.

Subaru Impreza zespołu Subaru Poland Rally Team Materiały prasowe
Subaru Impreza zespołu Subaru Poland Rally Team, źródło: facebook.com/SPRTpl

To bardzo przykra wiadomość dla fanów rajdów samochodowych w Polsce. Szefostwo zespołu Subaru Poland Rally Team podjęło bolesną i trudną emocjonalnie decyzję o wycofaniu się ze sportu motorowego i udziału w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Zespół wystosował na tę okoliczność oficjalny komunikat, w którym wszystko zostało wyjaśnione, a decyzja uzasadniona.

Jak czytamy w informacji:

"Zespół Subaru Poland Rally Team powstał z inicjatywy Leszka Kuzaja w 2003 roku. Na przestrzeni minionych 16 lat zdobył 4 tytuły mistrzowskie w klasyfikacji generalnej RSMP, 9 tytułów dla zespołów producenckich, 8 tytułów w klasyfikacji grupy N (lub open N) oraz 4 tytuły w klasyfikacji zespołów sponsorskich. Ponadto w 2016 roku zespół zdobył tytuł indywidualny w Mistrzostwach Europy (ERC 2)."

Zasług na tym polu nie sposób nie uznać. Na drodze dalszego rozwoju stanęły jednak, jak czytamy, kwestie przepisów wpływających na wzrost kosztów uczestnictwa i przez blokowanie możliwości uzyskiwania konkurencyjnych wyników przez zespoły takie jak SPRT.

"Zmiany w przepisach dotyczących specyfikacji samochodów startujących w rajdach samochodowych (wprowadzenie grupy S2000) stopniowo utrudniały, a później (wprowadzenie grupy R5) wręcz faktycznie uniemożliwiły samochodom seryjnym skuteczne konkurowanie w klasyfikacji generalnej. W tym okresie stopniowo charakter działalności SPRT zmienił się z zespołu walczącego o najwyższe tytuły w swego rodzaju akademię, której celem było znajdowanie i szkolenie młodych talentów."

Rzeczywiście, tych talentów zespół wyłowił co niemiara. Najpierw była przecież współpraca z Kajetanem Kajetanowiczem, który w SPRT doskonalił swoje umiejętności, by później dominować na odcinkach specjalnych polskich rajdów, a także w mistrzostwach Europy czy wreszcie na trasach cyklu WRC2, którego Kajto jest obecnie wicemistrzem.

Zobacz także: Volvo XC90 T8 Twin Engine - SUV o wielu twarzach

REKLAMA

REKLAMA

Karierę w zespole Subaru Poland Rally Team zaczynali również tacy zawodnicy jak Wojciech Chuchała, późniejszy Mistrz Polski oraz Mistrz Europy ERC 2. Był tam też Marcin Słobodzian, późniejszy Mistrz Open N 2018 czy wreszcie czy Miko Marczyk, późniejszy Mistrz Open N 2017 oraz świeżo upieczony Mistrz Polski 2019 z zespołem Skody.

Co w takim razie stanęło na przeszkodzie w dalszej działalności? Zespół widzi poważny problem w regulaminie RSMP i tłumaczy to tak:

"Niestety w przeciwieństwie do niektórych innych krajów (Litwa, Niemcy itd.) zanikająca konkurencyjność klasycznych samochodów seryjnych wobec coraz bardziej doskonalonych (i znacznie droższych!) samochodów R5 nie znalazła odzwierciedlenia w modyfikacjach lokalnego regulaminu RSMP. W związku z tym faktem oraz z brakiem skutecznego marketingu RSMP, zdecydowanie spadło zainteresowanie tak całym cyklem, jak i konkurencją w aktualnej grupie Open N."

Jako bezpośrednią przyczynę zakończenia działalności zespołu Subaru Poland Rally Team szefostwo podaje "brak pozytywnych perspektyw oraz konieczność ponoszenia coraz wyższych nakładów finansowych z coraz mniejszym efektem marketingowym".

Na koniec komunikatu prasowego zespół pisze:

"Wszystkim Partnerom SPRT dziękujemy serdecznie za wieloletnią współpracę i zaufanie. Mechanikom, koordynatorom i całej ekipie dziękujemy za znakomitą pracę i zaangażowanie. Kibicom dziękujemy za nieustające wsparcie. Załogom dziękujemy za wolę sportowej walki i życzymy wielu dalszych sukcesów!"

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA