REKLAMA

Zespół Williams F1 sprzedany. Koniec rodzinnej historii

Legendarny i utytułowany zespół Formuły 1 Williams Racing został sprzedany amerykańskiej firmie Dorilton Capital. Do tej pory biznes należał do rodziny Williamsów.

Bolid Formuły 1 zespołu Rokit Williams Racing Materiały prasowe
Bolid Formuły 1 zespołu Rokit Williams Racing, źródło: facebook.com/WilliamsF1Team

Założony w 1977 roku zespół Williams Grand Prix Engineering powstał z inicjatywy Franka Williamsa i Patricka Heada. Większościowy pakiet akcji zespołu należał przez cały ten czas do rodziny Williamsów. Teraz, po raz pierwszy w historii teamu, ten stan rzeczy uległ zmianie.

REKLAMA

A warto dodać, że jeszcze niedawno Claire Williams, obecna szefowa teamu Williams Racing, a prywatnie córka Franka Williamsa, prowadząca zespół od 2013 roku, stanowczo zaprzeczała informacjom o planowanej sprzedaży zespołu. Szefowa zespołu zarzekała się, że rodzinny biznes pozostanie w rękach Williamsów, mimo trwającego od kilku lat kryzysu i zamykaniu przez zespół stawki w klasyfikacji Formuły 1.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Teraz jednak narastające kłopoty finansowe, wycofanie się sponsorów, zupełny brak formy i liczne wpadki – jak ta z zeszłego sezonu, kiedy nie udało się skompletować bolidów na przedsezonowe testy – przyczyniły się do tej bolesnej dla rodziny Williamsów decyzji.

Nabywcą większościowego pakietu akcji okazała się amerykańska firma inwestycyjna Dorilton Capital, a umowa o sprzedaży została poparta jednogłośnie przez zarząd, a także przez założyciela zespołu Franka Williamsa.

Z oficjalnych informacji wiadomo, że – przynajmniej na razie – Amerykanie nie planują zmiany nazwy zespołu, ani przenoszenia siedziby – zlokalizowanej tradycyjnie w Grove. Właściciele Dorilton Capital zapewniają o szacunku dla historii zespołu Williamsa, a trzeba przy tej okazji wspomnieć, że Williams Racing ma w swoim dorobku dziewięć tytułów mistrzów świata Formuły 1 w klasyfikacji konstruktorów i siedem w rywalizacji kierowców.

Ostatni tytuł, w obu klasyfikacjach, Williams zdobył w roku 1997, kiedy to mistrzem świata F1 został Jacques Villeneuve. Od 2012 roku jednak zespół znajduje się na równi pochyłej, bo od ośmiu już lat bolidy Williamsa nie zwyciężyły w żadnym wyścigu. Co więcej, jedynym punktem zdobytym w ubiegłym sezonie, jest ten uzyskany przez Roberta Kubicę, kiedy to Polak, wspierany przez Orlen, był kierowcą zespołu, obok młodego talentu George'a Russella.

Jak przyznała Claire Williams, to koniec epoki Williamsa jako zespołu rodzinnego, ale – jak dodała Claire - „wiemy że jest w dobrych rękach, a sprzedaż zapewnia przetrwanie zespołu i drogę do sukcesu”.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA