REKLAMA

Zielone tablice dla aut elektrycznych od 2020 roku

Od stycznia 2020 roku samochody elektryczne w Polsce będą otrzymywać tablice rejestracyjne z zielonym tłem.

Nissan Leaf Materiały prasowe
Nissan Leaf

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to już od początku 2020 roku urzędy zaczną wydawać nowe tablice rejestracyjne dla pojazdów z napędem elektrycznym i wodorowym. Do tego czasu, jak pisaliśmy już wielokrotnie, obowiązują jedynie specjalne naklejki.

Naklejki na samochody

Ustawa o elektromobilności, podpisana przez prezydenta jeszcze w lutym, zakłada wprowadzenie wielu ułatwień i ulg dla kierowców samochodów z alternatywnym napędem. Od 1 lipca natomiast wprowadzone zostały specjalne naklejki – oznaczenia dla takich właśnie aut.

Ma to pomóc w szybkiej identyfikacji pojazdów mających uprawnienia choćby do wjazdu do strefy czystego transportu. Rozwiązanie przypomina nieco to stosowane w niemieckich miastach, z tym że tam chodzi o możliwość wjazdu do takich stref dla aut spełniających odpowiednie normy emisji spalin "Euro".

REKLAMA

Samochody zasilane wodorem - jak na przykład Toyota Mirai - których obecnie w Polsce praktycznie nie ma, oznaczone zostaną zieloną nalepką z symbolem H. Pojazdy elektryczne to niebieskie tło i litery EE.

Nad symbolami znajdzie się napis po polski i angielsku "Strefa czystego transportu" oraz "Clean transport zone". Z kolei pod symbolem rodzaju napędu Pojawi się szeroka flaga Polski, z jej lewej strony napis ECO, a z prawej PL.

Pod flagą natomiast znajdą się dwa numery - siedmiocyfrowy TERYT oznaczający odpowiednią gminę oraz siedmiocyfrowy numer seryjny nalepki.

Naklejki dla aut elektrycznych i wodorowych mogą być naklejane już od 1 lipca 2018 aż do 31 grudnia 2019 roku. Po tej dacie wprowadzone mają zostać bowiem nowe, specjalne tablice rejestracyjne dla tego rodzaju pojazdów.

Zobacz także: małe tablice rejestracyjne pod kontrolą

REKLAMA

Zielone tablice rejestracyjne

Od 1 stycznia w życie wejdzie ustawa wprowadzająca nowy rodzaj tablic rejestracyjnych. Będą one miały zielone tło zamiast białego, natomiast litery i cyfry pozostaną czarne.

Nie należy mylić tych zielonych tablic rejestracyjnych z tzw. tablicami profesjonalnymi, które pojawią się jeszcze w tym roku. Te będą miały z kolei zielone litery i cyfry, ale tło białe. Więcej o tablicach profesjonalnych przeczytacie w naszym artykule.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA