REKLAMA

Zielone tablice rejestracyjne już w Polsce

Zgodnie z tym, co pisaliśmy już niemal rok temu, od początku stycznia każde nowo zarejestrowane auto elektryczne otrzymuje tablicę rejestracyjną z zielonym tłem.

Zielone tablice rejestracyjne Materiały prasowe
Zielone tablice rejestracyjne na elektrycznej Skodzie CITIGOe iV

Zielone tablice rejestracyjne są przydzielane do samochodów z napędem elektrycznym i wodorowym. A ponieważ ich liczba na polskich drogach jest niewielka i przez trzy tygodnie 2020 roku nowych rejestracji było stosunkowo niewiele, prawdopodobnie jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć ich na żywo.

REKLAMA

Zielone tablice rejestracyjne od 1 stycznia 2020 r.

Przypomnijmy na początek, że wprowadzona już chwilę temu ustawa o elektromobilności wprowadza wiele ułatwień i ulg dla kierowców samochodów z alternatywnym napędem. Dla oznaczenia takich samochodów wprowadzone zostały specjalne naklejki – oznaczenia dla napędu elektrycznego.

Miało to pomóc w szybkiej identyfikacji pojazdów mających uprawnienia choćby do wjazdu do strefy czystego transportu (jedyna w Polsce powstała w Krakowie, ale szybko z niej zrezygnowano).

Samochody zasilane wodorem - jak na przykład Toyota Mirai oznaczane były zieloną nalepką z symbolem H. Pojazdy elektryczne natomiast to niebieskie tło i litery EE. Nad symbolami znalazł się napis po polsku i angielsku "Strefa czystego transportu" oraz "Clean transport zone". Z kolei pod symbolem rodzaju napędu widniała szeroka flaga Polski, z jej lewej strony napis ECO, a z prawej PL.

Pod flagą natomiast umieszczono dwa numery - siedmiocyfrowy TERYT oznaczający odpowiednią gminę oraz siedmiocyfrowy numer seryjny nalepki.

Naklejki dla aut elektrycznych i wodorowych były naklejane od 1 lipca 2018 do 31 grudnia 2019 roku. Po tej dacie wprowadzone zostały bowiem nowe, specjalne tablice rejestracyjne dla tego rodzaju pojazdów.

Zobacz także: kary za cofanie liczników. Jak nie dać się oszukać?

REKLAMA

REKLAMA

Zielone tablice rejestracyjne dla przejrzystości

Tablice rejestracyjne przeznaczone są dla samochodów elektrycznych i wodorowych, ale już nie dla aut z napędem hybrydowym plug-in. Pomimo że możliwa jest jazda nimi przez nawet kilkadziesiąt kilometrów w trybie zeroemisyjnym, to nie są w tym przypadku traktowane na równi z w pełni elektrycznymi samochodami.

Tablice te różnią się od zwykłych tablic rejestracyjnych jedynie tłem, które jest zielone, natomiast litery i cyfry pozostają czarne. Chodzi o to, żeby w przejrzysty sposób oznaczyć auta, którym przysługują różnego rodzaju udogodnienia, jak choćby jazda buspasem czy zwolnienie z opłat za strefę płatnego parkowania. Dotychczasowe oznaczenie naklejkami było mało widoczne i rodziło wiele problemów.

Zieloną tablicę rejestracyjną otrzyma każdy nowo zarejestrowany samochód z napędem elektrycznym, przy czym wymiana zwykłej tablicy na zieloną nie jest obowiązkowa. Właściciele chcący oznaczyć w ten sposób swoje elektryczne auto, zarejestrowane przed 1 stycznia, będą mogli to oczywiście zrobić, ale za dodatkową opłatą.

Co ważne, nie należy mylić tych zielonych tablic rejestracyjnych z tzw. tablicami profesjonalnymi, które pojawią się już niebawem. Te będą miały z kolei zielone litery i cyfry, ale tło białe. Więcej o tablicach profesjonalnych przeczytacie w naszym artykule.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA