Zimowe mandaty - Chłodny wymiar kary

Na niektóre mandaty jesteśmy narażeni wyłącznie zimą. Na co, zwrócić uwagę, by niepotrzebnie nie drenować portfela karami i jak wysokie kary może nałożyć Policja. 

policyjny kogut Fot. Shutterstock.com

Do najczęstszych przewinień zalicza się zimą włączanie silnika podczas postoju samochodu, np. w czasie jego odśnieżania. Nie wolno tego robić w terenie zabudowanym dłużej niż przez minutę, w przeciwnym razie można dostać mandat w wysokości 100 złotych. Jeśli zaś oddalimy się od auta, to policjant może doliczyć kolejne 50 zł. A jeżeli oceni, że pracujący silnik powoduje nadmierny hałas lub emisję szkodliwych spalin, kara urośnie do 300 zł. Obok – mandaty, które można dostać zimą.

REKLAMA

NIEODŚNIEŻONY SAMOCHÓD

Przed rozpoczęciem jazdy należy oczyścić ze śniegu nie tylko szyby, ale też dach i maskę. Zalegające tam śnieg i lód mogą stanowić niebezpieczeństwo, np. dla pieszych. Odśnieżone muszą być również tablice rejestracyjne. Mandat za nieodśnieżenie auta może wynieść od 20 do 500 zł (i do 6 pkt.).

 

KULIG ZA AUTEM

Śmiertelne wypadki podczas tzw. kuligu dowodzą, że jest to bardzo niebezpieczna zabawa. Policjanci nakładają za to karę do 500 zł oraz karzą kierowcę auta 5 punktami karnymi. Kulig jest dozwolony, ale gdy sanek nie ciągnie pojazd mechaniczny.

 

 

BRUDNE SZYBY, REFLEKTORY I LAMPY

Warto kontrolować czystość szyb, lamp i reflektorów. Jeśli są zaśnieżone lub zabrudzone, policjant może wystawić 200-złotowy mandat (i doliczyć trzy punkty karne). Mandat rośnie do nawet 500 zł, jeśli okaże się, że w zbiorniku nie ma płynu do spryskiwaczy.

 

ZBYT WOLNA JAZDA LUB „DRIFT”

Ćwiczenie wychodzenia z poślizgu radzimy przeprowadzać w profesjonalnych ośrodkach doskonalenia jazdy. Jeśli policja przyłapie nas na tym np. na parkingu, może nałożyć mandat w wysokości do 300 zł. Zbyt powolna jazda też może skończyć się mandatem – do 500 zł.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA