Złotówka utrudnia życie

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

W tym tygodniu odnotowane poziomy są minimalnie niższe niż w zeszłym. Benzyna "95" kosztuje przeciętnie 4,67 zł/l, czyli o 2 gr. mniej niż tydzień temu. Olej napędowy potaniał też o 2 gr., do ceny 4,39 zł/l. Autogaz jest tańszy o grosz w porównaniu z ostatnim notowaniem - kosztuje przeciętnie 2,12 zł/l.

Najtaniej obecnie, w stosunku do reszty kraju, można kupić benzynę w woj. podlaskim, zaś najwyższe ceny obowiązują w opolskim. W przypadku oleju napędowego najtańszym regionem Polski jest Wielkopolska, a najdroższym - woj. zachodniopomorskie. Autogaz najniżej oferują stacje w województwach podlaskim i świętokrzyskim, najdrożej - w opolskim.

Na międzynarodowych rynkach naftowych cena baryłki ropy utrzymuje się od kilku dni na względnie stałym poziomie (w Londynie - nieco ponad 70 USD). Jest to więc cały czas wyraźnie niżej niż jeszcze miesiąc czy dwa temu. Jednocześnie jednak na wartości traci względem dolara amerykańskiego polska złotówka. W dolarach rozliczane są ceny międzynarodowe, stanowiące wyznacznik trendów i tendencji, również dla polskich firm. Przelicznik złotówkowy stał się w ostatnim czasie niekorzystny dla kupujących paliwa w Polsce. Liczący na tańsze tankowanie muszą trzymać kciuki za umocnienie się naszego pieniądza, natomiast jego dalsze słabnięcie może oznaczać rachunki ponownie wyższe.

Źródło: e-petrol.pl

REKLAMA
REKLAMA