Zmarł polski projektant Janusz Kaniewski

Jeszcze niedawno pisaliśmy o nim, w najnowszym, kwietniowym numerze. Jako o styliście i o tym, jak zaczynała się jego kariera zawodowa.

Janusz Kaniewski

Jego studio projektowe "Janusz Kaniewski Design" podało informację, że polski projektant zmarł w sobotę. Do jego najważniejszych prac należy: obecne logo Fiata, przód Ferrari California, Ferrari 458 Italia, Alfa Romeo MiTo, Citroen C4, Mazda MX-5 czy Lancia Delta. Był związany nie tylko z motoryzacją. Doradzał prezydentowi Gdyni ws. estetyki, był doradcą i projektantem dla ONZ oraz dla Turynu podczas Olimpiady Zimowej w 2006 roku. Rodzina, ani studio projektowe nie podały przyczyn śmierci Kaniewskiego. Projektant miał 41 lat.

Jeszcze niedawno mieliśmy przyjemność współpracować z nim, tworząc artykuł o polskiej motoryzacji. Poniżej publikujemy fragment artykułu z jego wypowiedzią.

„Choć brzmi to niewiarygodnie, w wieku pięciu- -sześciu lat poszedłem z tatą na wystawę w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, zobaczyłem tam makietę Volvo 480 i już wtedy postanowiłem zostać w przyszłości projektantem samochodowym. Od tego czasu cała nauka – modelarstwo, szkutnictwo, języki obce w liceum, historia przemysłu, architektura na Politechnice Warszawskiej, projektowanie samochodów na uczelni w Turynie – były podporządkowane realizacji tego marzenia”, mówi Janusz Kaniewski, designer, autor projektu nowego (obecnego) logo Fiata (inspirował się starym znaczkiem Polskiego Fiata).

Polski projektant przez kilka lat był też stylistą w najsłynniejszej na świecie pracowni Pininfariny. „Nie wszystkich klientów wolno mi wymienić z nazwy, to środowisko wymaga dyskrecji”, mówi Kaniewski. „W Polsce projektuję pojazdy transportu publicznego, np. tramwaje, oraz pojazdy specjalistyczne i na indywidualne zamówienie, jak choćby kamper dla Adama Małysza”.

Zobacz również:
REKLAMA