[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Zmiany w badaniach technicznych - co nowego?

Od 13 listopada w życie wchodzi kilka zmian związanych z badaniem technicznym samochodu oraz informacjami, jakie trafiać będą do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Badanie techniczne Badanie techniczne

Zmiany w przepisach to efekt wdrażania nowego systemu CEPiK 2.0. Co czeka kierowców od 13 listopada? Nowe regulacje zakładają na przykład, że za coroczne badanie techniczne samochodów trzeba od dziś płacić przed jego przeprowadzeniem.

Wyjątkiem od tego przepisu jest umożliwienie wniesienia opłaty za badanie techniczne i opłaty ewidencyjnej już po przeprowadzeniu badania, tylko w przypadku rozliczania usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności. To ukłon w stronę przedsiębiorców zarządzających dużymi flotami samochodów.

Po zmianach, do systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) przekazywane będą na bieżąco dane o negatywnych wynikach badania technicznego. Również w sytuacji, kiedy badania zostaną przerwane w ich trakcie na sygnał kierowcy, który mógł do tej pory uniknąć opłaty, kiedy wiedział, że badanie będzie miało wynik negatywny.

REKLAMA

REKLAMA

Nowe regulacje mają ukrócić proceder tzw. turystyki badań technicznych, kiedy właściciel auta do skutku szukał stacji, w której dostanie upragnioną pieczątkę.

To że kierowca zapłaci za przegląd z góry (98 zł w przypadku aut osobowych, busów do 15 osób, ciężarówek do 3,5 t) już wiemy. Co w przypadku wykrycia istotnych usterek? Kiedy diagnosta wystawi negatywną ocenę i nie podbije pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, kierowca będzie miał 14 dni na usunięcie awarii.

Po tym czasie będzie musiał powtórnie udać się na badanie weryfikujące stan samochodu. Wykonując je w tej samej stacji kontroli, zapłaci za powtórną weryfikację kwotę od 13 do 36 złotych - w zależności od wagi usterki. Jeśli badanie weryfikujące przeprowadzi gdzie indziej - ma do tego prawo - zapłaci pełną kwotę.

REKLAMA

Co więcej, do bazy CEP trafią teraz również dane o zabezpieczeniach majątkowych i komorniczych na samochodzie, co będzie szczególne przydatne dla potencjalnego kupującego.

Również UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) będzie przekazywać do bazy CEP informacje o istotnych szkodach na samochodzie, np. będących konsekwencją wypadku. To ważne w przypadku aut nieubezpieczonych, a takich niestety wciąż sporo jeździ po naszych drogach.

Wreszcie, na koniec, nowe przepisy wprowadzają poszerzenie uprawnień dla Straży Granicznej, która będzie miała prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu lub pozwolenia czasowego na prowadzenie pojazdu.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij