REKLAMA

Zmiany w dokumentach prawa jazdy

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt nowelizacji, która zakłada zmiany w dokumentach prawa jazdy.

Prawo jazdy - dokument Materiały prasowe
Prawo jazdy - dokument, fot. MI

Zgodnie z założeniem zmian, jakich chce Ministerstwo Infrastruktury, z dokumentów prawa jazdy zniknąć ma adres zamieszkania. Zmiany te wiążą się z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

Z aktualnych informacji na ten temat wynika, że nowy wzór prawa jazdy, już bez adresu zamieszkania, ma zacząć obowiązywać od 4 marca 2019 roku, dla nowo wydawanych dokumentów.

O co chodzi z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego? Otóż organ ten uznał, że jeden z zapisów ustawy o kierujących pojazdami jest niezgodny z obowiązującą konstytucją. A rozbija się o pobieranie opłaty ewidencyjnej oraz opłaty za wydanie nowego dokumentu w sytuacji, kiedy na przykład samorząd lokalny zdecyduje o zmianie nazwy ulicy czy osiedla.

REKLAMA

REKLAMA

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w takich i podobnych przypadkach nie są już pobierane opłaty za wydanie nowych dokumentów. Pozostaje jednak inna kwestia – adres zamieszkania, jaki widnieje na dokumencie, powinien być aktualizowany w przypadku jego zmiany, w terminie do 30 dni. Wiąże się to z koniecznością wydania nowego dokumentu i pobrania opłat, przy każdorazowej przeprowadzce kierowcy.

Zobacz też: nowe uprawnienia dla kategorii B

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, „taka konstrukcja prawna powoduje, że każda zmiana miejsca zamieszkania, nawet w obrębie jednego organu wydającego prawo jazdy, wymaga wymiany dokumentu prawa jazdy na zawierający właściwy adres zamieszkania. Generuje to koszty dla posiadaczy prawa jazdy w przypadku, jeżeli to oni dokonali zmiany miejsca zamieszkania”.

Co istotne, uzasadnienie wyjaśnia też, że prawo jazdy jest dokumentem, który poświadczać ma posiadanie uprawnień, toteż z punktu widzenia obsługi administracyjnej, umieszczanie na nim adresu nie jest konieczne. W większości krajów Unii Europejskiej adresu na prawie jazdy nie zobaczymy.

REKLAMA

Zmiany mają też inny pozytywny aspekt, poza odciążeniem finansowym kierowców, którzy zmieniają adres zamieszkania, zmniejszy się obciążenie wydziałów komunikacji. Spadnie też oczywiście dochód budżetu wszystkich powiatów – jak podają autorzy zmian będzie to około 10,5 mln złotych rocznie.

Co z obecnymi dokumentami prawa jazdy? Jak zaznaczają autorzy zmian, dotychczasowe prawa jazdy, wydane przed wejściem w życie nowych zasad, zachowają swoją ważność.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, którego autorem jest Ministerstwo Infrastruktury, został już opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Zobacz też: nowe znaki na polskich drogach

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA