REKLAMA

Zmiany w prawie jazdy - zniknie adres zameldowania

Jak poinformował "Dziennik Gazeta Prawna", ministerstwo infrastruktury rozważa usunięcie z prawa jazdy wpisu dotyczącego miejsca zamieszkania.

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Obecnie adres zamieszkania wpisany jest na dokumencie prawa jazdy i przy każdorazowej zmianie miejsca zamieszkania należy w ciągu 30 dni wymienić dokument na nowy. To kosztowne i kłopotliwe, bo dokument powinien przedstawiać stan faktyczny, a więc także aktualny adres zamieszkania.

Przypomnijmy, że adres widniał także na bardziej "osobistym" dokumencie, jakim jest - nomen omen - dowód osobisty. Tymczasem od paru lat, a dokładnie od roku 2015, na dowodach osobistych adresu nie ma.

To samo spotkać ma dokumenty prawa jazdy i prawdopodobnie nastąpi to w połowie roku, kiedy zacznie działać nowa odsłona Centralnej Ewidencji Kierowców - części bazy CEPiK 2.0, wprowadzająca szereg zmian i udogodnień.

REKLAMA

REKLAMA

mDokumenty w drodze

Niedługo może się okazać, że wożenie ze sobą dokumentów nie będzie w ogóle konieczne, kiedy zacznie działać system mDokumenty. W Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad wprowadzeniem w życie usługi, która pozwoli na użycie telefonu komórkowego zamiast zwykłych dokumentów.

Jak zapewnia minister cyfryzacji, wszystkie dokumenty kierowcy i pojazdu, czyli prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, w którym jest też potwierdzenie badania technicznego oraz dokument ubezpieczeniowy, mają się znaleźć w aplikacji mDokumenty dostępnej w telefonie w drugiej połowie 2018 roku. Uzależnione jest to od wdrożenia drugiej części CEPiK-u, czyli CEK (Centralnej Ewidencji Kierowców).

Jak to działa? Rejestrując się w usłudze, podasz numer telefonu. W razie konieczności, na przykład w czasie kontroli, podasz policjantowi podstawowe dane - imię, nazwisko i PESEL. Funkcjonariusz skorzysta z platformy dostępnej dla niego w radiowozie (to właśnie wspomniana wcześniej "inwestycja po stronie policji) i poprosi o tymczasowy kod dostępu, który przyjdzie do ciebie SMS-em. Jak w banku w przypadku dokonywania przelewów.

W razie rozładowania baterii lub braku zasięgu sieci, policjant może skontaktować się z komendą lub użyć innej drogi uzyskania tych danych.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA