Zmiany w przepisach drogowych: Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h

Do tej pory za przekroczenie prędkości o 50 km/h groził mandat w wysokości 400-500 zł i 10 pkt karnych. Teraz, można stracić prawo jazdy na 3 miesiące.

prawo jazdy
prawo jazdy

Jeśli raz przekroczysz prędkość o 50 km/h, zabiorą Ci prawko na 3 miesiące. Jeśli zrobisz to ponownie, pożegnasz się z dokumentem na kolejne 3. Ale za trzecim razem, utracisz prawo jazdy bezpowrotnie. Między innymi takie zaostrzenia będą wprowadzone już niedługo w życie.

REKLAMA

Ostre restrykcje dotkną także pijanych kierowców. Skazanego za jazdę w stanie nietrzeźwym nie tylko pozbawi się prawa jazdy, ale sąd może go też obciążyć sankcjami na rzecz poszkodowanych. Np. za jazdę "po pijaku" kierowca będzie musiał przekazać 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym. Lubiący wypić będą obowiązani do montażu tzw. alkolocków, czyli blokady alkoholowej. Takie blokady mają dotyczyć kierowców, starających się o przywrócenie uprawnień do kierowania pojazdami.

Dodatkowo, jeśli w aucie podróżuje o dwie osoby więcej niż dozwolona liczba w dowodzie, kierowca straci prawo jazdy na 3 miesiące.

Perspektywa zmian jest bardzo realna, bowiem projekt nowelizacji przeszedł już przez sejm i senat i czeka teraz tylko na podpis prezydenta.

świadczenia pieniężne na rzecz poszkodowanych. Za jazdę po pijanemu byłoby to 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym. Dla recydywistów i osób odpowiadających na podstawie zaostrzonych kryteriów nawiązka wynosiłaby co najmniej 10 tys. zł

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA