[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.2

Żółte znaki z czołgiem na polskich drogach - co oznaczają?

Od czasu do czasu przy polskich drogach pojawiają się nietypowe znaki drogowe. Mają kolor żółty i namalowane liczby oraz symbole czołgów i wozów pancernych. Obecnie można je spotkać do połowy czerwca. Jak czytać to oznakowanie i kogo ono dotyczy?

Znak W-5 Znak W-5

Na początek najważniejsza informacja - te żółte znaki z liczbami i czołgami dotyczą wyłącznie pojazdów wojskowych. W tym miejscu możecie więc skończyć czytanie, o ile nie jesteście wojskowymi, rzecz jasna.

Dla zainteresowanych znaczeniem tego oznakowania, spieszę z informacją. Na początek komunikat Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który mówi, że od 1 maja do 17 czerwca, w związku z międzynarodowym ćwiczeniem wojskowym, wybrane obiekty mostowe w ciągu dróg krajowych zostaną oznakowane dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi. Są to znaki wojskowe klasyfikacji obciążenia (klasy MLC).

Znaki, oznaczone w kodeksie drogowym literą W i symbolami od W-1 do W-7, są dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi. Używane są do oznaczenia klasy obciążenia mostów, dając żołnierzom sygnał, czy i jak można przez dany obiekt przejechać.

REKLAMA

REKLAMA

Na znakach znajdują się ponadto informacje o szerokości mostu lub szerokości i wysokości tunelu. Dlatego właśnie znaki te spotykane są w pobliżu mostów i tuneli.

Zgodnie z zawartą w kodeksie drogowym instrukcją, znaki takie umieszczane są na początku trasy przejazdu pojazdów wojskowych i są powtarzane w bliskiej odległości od obiektów mostowych czy tuneli.

REKLAMA

Wniosek jest taki, że zwykły kierowca znaki te może zignorować, bo nie mają one dla niego żadnego istotnego znaczenia. Jest jednak jedna rzecz, na którą chcemy zwrócić uwagę.

Widząc takie oznakowanie przy drodze, warto zwiększyć czujność, bo to znacza, że w każdej chwili może dojść do spotkania z pojazdami wojskowymi.

Co takie spotkanie oznacza? Też niewiele, bo o ile nie używają sygnałów świetlnych i dźwiękowych - a tak jest tylko w wyjątkowych przypadkach - muszą stosować się do ogólnych zasad ruchu drogowego i nie są pojazdami uprzywilejowanymi. Nawet jeśli jest to duży, budzący respekt  wóz pancerny.

REKLAMA

REKLAMA

Znaczenie znaków "W"

Znak W-1

W-1: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym

Znak W-2

W-2: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym

Znak W-3

W-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych

REKLAMA

Znak W-4

W-4: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych

Znak W-5

W-5: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych

REKLAMA

REKLAMA

Znak W-6

W-6: szerokość mostu lub środka przeprawowego

Znak W-7

W-7: wysokość skrajni pionowej na moście lub w tunelu

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij