REKLAMA

Żółte znaki z czołgiem na polskich drogach - co oznaczają?

Od czasu do czasu przy polskich drogach pojawiają się nietypowe znaki drogowe. Mają kolor żółty i namalowane liczby oraz symbole czołgów i wozów pancernych. Jak czytać to oznakowanie i kogo ono dotyczy?

| Data aktualizacji: 2020-02-28
Znak W-5 Materiały prasowe
Znak W-5

Na początek najważniejsza informacja - te żółte znaki z liczbami i czołgami dotyczą wyłącznie pojazdów wojskowych. W tym miejscu możecie więc skończyć czytanie, o ile nie jesteście wojskowymi, rzecz jasna.

Dla zainteresowanych znaczeniem tego oznakowania, spieszymy z informacją. Obecnie na terenie kraju mają miejsce ćwiczenia pod kryptonimem Defender-Europe 20, które rozpoczynają się 28 lutego i potrwają w sumie do sierpnia, z głównym nasileniem przypadającym na kwiecień i maj.

W tym okresie, w związku z międzynarodowym ćwiczeniem wojskowym, wybrane obiekty mostowe w ciągu dróg krajowych zostaną oznakowane dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi. Są to znaki wojskowe klasyfikacji obciążenia (klasy MLC).

Znaki, oznaczone w kodeksie drogowym literą W i symbolami od W-1 do W-7, są dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi. Używane są do oznaczenia klasy obciążenia mostów, dając żołnierzom sygnał, czy i jak można przez dany obiekt przejechać.

REKLAMA

REKLAMA

Na znakach znajdują się ponadto informacje o szerokości mostu lub szerokości i wysokości tunelu. Dlatego właśnie znaki te spotykane są w pobliżu mostów i tuneli.

Zgodnie z zawartą w kodeksie drogowym instrukcją, znaki takie umieszczane są na początku trasy przejazdu pojazdów wojskowych i są powtarzane w bliskiej odległości od obiektów mostowych czy tuneli.

REKLAMA

Wniosek jest taki, że zwykły kierowca znaki te może zignorować, bo nie mają one dla niego żadnego istotnego znaczenia. Jest jednak jedna rzecz, na którą chcemy zwrócić uwagę.

Widząc takie oznakowanie przy drodze, warto zwiększyć czujność, bo to znacza, że w każdej chwili może dojść do spotkania z pojazdami wojskowymi.

Co takie spotkanie oznacza? Też niewiele, bo o ile nie używają sygnałów świetlnych i dźwiękowych - a tak jest tylko w wyjątkowych przypadkach - muszą stosować się do ogólnych zasad ruchu drogowego i nie są pojazdami uprzywilejowanymi. Nawet jeśli jest to duży, budzący respekt  wóz pancerny.

REKLAMA

REKLAMA

Znaczenie znaków "W"

Znak W-1Materiały prasowe
Znak W-1

W-1: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym

Znak W-2Materiały prasowe
Znak W-2

W-2: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym

Znak W-3Materiały prasowe
Znak W-3

W-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych

REKLAMA

Znak W-4Materiały prasowe
Znak W-4

W-4: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych

Znak W-5Materiały prasowe
Znak W-5

W-5: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych

REKLAMA

REKLAMA

Znak W-6Materiały prasowe
Znak W-6

W-6: szerokość mostu lub środka przeprawowego

Znak W-7Materiały prasowe
Znak W-7

W-7: wysokość skrajni pionowej na moście lub w tunelu

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA