iPhone nie zadzwoni podczas jazdy samochodem

"Do Not Disturb While Driving" to pomysł firmy Apple na zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych przez korzystanie ze smartonów podczas prowadzenia samochodu.

Apple Do Not Disturb While Driving
Do Not Disturb While Driving

"Do Not Disturb While Driving", czyli mniej więcej "nie przeszkadzać podczas jazdy". Tak nazywa się tryb, w który przejdzie twój iPhone lub iPad, kiedy system wykryje, że jedziesz samochodem.

REKLAMA

Chodzi o to, że zbyt wielu kierowców w czasie prowadzenia nie tylko rozmawia, trzymając telefon w dłoni, ale też esemesuje, wysyła wiadomości, korzysta z wielu aplikacji, a nawet surfuje po sieci. Liczba wypadków spowodowanych takim zachowaniem lawinowo rośnie, a ryzyko mandatu nie jest na tyle skuteczne, żeby zmienić stan rzeczy.

Jak działa DNDWD? Kiedy urządzenie wykryje, że jesteś w poruszającym się samochodzie, a nie korzystasz z Apple CarPlay, który bezpiecznie łączy cię z systemem multimedialnym samochodu, wyciszy wszystkie przychodzące połączenia i wiadomości, pozostawiając ekran wygaszonym.

Można będzie przy tym włączyć opcję automatycznej odpowiedzi, która każdemu dzwoniącemu lub piszącemu da znać, że kierowca w tej chwili nie może odpowiedzieć, bo kieruje autem.

Co jeśli telefon wyciszy połączenia również pasażerowi? Będzie mógł on zdezaktywować tryb DNDWD ręcznie, dotykając przycisku "I'm not driving". Oczywiście, w ten sam sposób również kierowca ma możliwość wyłączenia "blokady".

Opcja "Do Not Disturb While Driving" zostanie uruchomiona jesienią i będzie częścią darmowej aktualizacji systemu iOS11 dla iPhone'ów 5s i nowszych, szóstej generacji iPoda Touch oraz dla iPadów.

REKLAMA